baner
      Jesteśmy na facebooku   STRONA GŁÓWNA |  KONTAKT |  wersja polska |  wersja angielska |  wersja niemiecka | 
 
Biblioteka - menu
dół menu
 
Informacje - menu
dół menu
 
O nas - menu
dół menu
 
Dodatki - menu
dół menu
 
 

O nas

linia

O nas

Chciałabym opowiedzieć o naszej służbie w Bibliotece Ewangelickiej w Skoczowie tzw. "Bibliotece dla każdego" lub "Bibliotece na górce", która od 1986 r. gromadzi na bieżąco nowości o tematyce chrześcijańskiej.

Początki sięgają lat 60-tych, kiedy to książki chrześcijańskie były czymś unikalnym. W tym czasie jak i obecnie, wiele młodych ludzi przychodziło na spotkania organizowane przy Kościele Ewangelickim w Skoczowie. Jeżeli ktoś zdobył jakąś pozycję książkową, zaraz po przeczytaniu przynosił ją na spotkanie. Zaczęto gromadzić te cenne dary w jednym miejscu, aby każdy, kto chciał, mógł pożyczać i czytać.

O nas

Kiedy w 1986 r. zaczęto wskrzeszać Bibliotekę na naszej Parafii, książek było tylko około 300, ale cieszyliśmy się i z tego. Obecnie mamy duży, unikalny i bardzo starannie dobrany księgozbiór. Obecnie mamy duży, unikalny i bardzo starannie dobrany księgozbiór. Wyliczając jest to 8000 książek, około 800 czasopism 3250 kaset audio, 1140 płyt CD i 730 płyt DVD oraz 130 Mp3 i innych płyt.

O nas

Staramy się doceniać współczesne trendy i potrzeby współczesnego człowieka. Dlatego od pewnego czasu kupujemy płyty CD, płyty DVD, jak też MP3 i inne płyty. Ponadto od paru już długich lat mamy swoją stronę internetową: www.biblioteka.skoczow.pl Można porozumiewać się z nami nie tylko przez telefon, ale i przez e-mail: biblioteka@ptew.org.pl .

Nasze materiały biblioteczne bardzo starannie opracowuje komputerowo w systemie MAK, Sylwia Dziekan. 8 lat temu zakończyliśmy prace nad naszym katalogiem książek i teraz robimy tę pracę na bieżąco, z wyjątkiem katalogu przedmiotowego, który Sylwia skończy za parę miesięcy. I potem będzie robiony też już na bieżąco. Katalog zawiera około 5000 tytułów. Ponadto mamy skatalogowane wszystkie kasety audio i płyty CD, DVD oraz inne płyty (MP3, gry komputerowe itp.). Zbiory te są również dostępne w Internecie!

Nasze zbiory to literatura, muzyka, wykłady i filmy dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Głównie w języku polskim, ale posiadamy również wydania w języku angielskim i niemieckim. Nasze książki to literatura chrześcijańska (powieści, biografie, przewodniki, rozważania, poezja, studia biblijne, itp.),ale również mamy pozycje socjologiczne, psychologiczne, historyczne, słowniki i encyklopedie, jak też książki na temat walki z nałogami.

o nas

Nasza Biblioteka zajmuje dwa pomieszczenia, w jednym z nich znajduje się miło urządzona czytelnia.

o nas

Mamy zapisanych 1900 czytelników, z których wiele jest bardzo aktywna. Zdarza się, że z naszych czytelników wyłaniają się nasi wolontariusze, którzy nam pomagają w naszej służbie lub w służbie w naszym zborze np.: przy odwiedzaniu osób niepełnosprawnych czy starszych, które już nie są w stanie przychodzić na nabożeństwa. Chętnie do pomocy angażujemy osoby bezrobotne, bo one tego bardzo potrzebują.

o nas
o nas
o nas

Przez 27 lat mojej służby przez naszą Bibliotekę przewinęło się mnóstwo osób, czytelników i wolontariuszy. Muszę przyznać, że to budzi moje miłe wspomnienia oraz mogę śmiało powiedzieć, że jest to dla mnie przywilejem pracować wśród takich ludzi. Dlatego powstają u nas też różne służby oraz różne spotkania: jak Klub Misyjny, Klub filmowy, Spotkania Młodych Dorosłych, które nieraz przekształcają się w grupy biblijne.

o nas

A oto nasza wizja: Biblioteka dla każdego w Skoczowie, poprzez gromadzenie i wypożyczanie literatury, muzyki i filmów chrześcijańskich, pragnie wspierać dzieło ewangelizacji świata, przyczyniać się do budowania wierzących i w różnoraki sposób służyć społeczeństwu.

Cieszymy się z tego, że Biblioteka może być otwarta nawet 7 dni w tygodniu. Jesteśmy otwarci dla ludzi z różnych wyznań i kościołów jak również niechrześcijan. Staramy się, aby każdy, kto przychodzi do nas poczuł przyjazną atmosferę, czuł się zaproszonym do rozmowy, na ile to możliwe staramy się również być doradcami duchowymi i w różnoraki sposób wspierać naszych czytelników.

Jednym z ważnych celów jest dla nas „pomnażanie”, nazwaliśmy to „Misją przez Biblioteki”, jak do tej pory pomogliśmy założyć 12 podobnych bibliotek w różnych kościołach na terenie Polski. Obecnie do naszego systemu należy 30 bibliotek, z czego aż 17 to biblioteki ewangelickie. 8 z nich jest w diecezji cieszyńskiej. Najnowsza biblioteka powstaje w Nierodzimiu i Dąbrowie Górniczej. Nasza pomoc względem tych bibliotek polega na tym, że przekazujemy im książki, które nam ktoś podarował, które są u nas zbędne, jak też szkolimy opiekunów bibliotek, sugerujemy pomysły, mówimy jak np.: może wyglądać reklama biblioteki parafialnej itp.

Szczególną naszą pomocą będzie drukowanie dla nich komputerowo katalogów kartkowych, na których będą najważniejsze informacje o książce jak też – uwaga!-krótkie streszczenie książki. W ten sposób te biblioteki będą miały sprawną i niezbędną informację biblioteczną. Praca nad streszczeniami trwała bardzo długo. Stała się możliwa dzięki wielu wolontariuszom i gorące dzięki im za to! Właśnie teraz są one nanoszone na komputer i jak Bóg da zaczniemy je drukować.

Nie zaniedbujemy również opracowywania kaset magnetofonowych. Sylwia Dziekan stworzyła do nich bazę w komputerze i już mamy naniesione 1500 kaset.

Nasza biblioteka gromadzi prawie wszystkie książki, które ukazują się w księgarni „Warto” w Cieszynie i Hurtowni „Szaron” w Ustroniu. W przeszłości były to księgarnia LOGOS, potem „Słowo” i hurtownia „Jack”. Oprócz tego w niej są gromadzone prawie wszystkie kasety i płyty muzyczne audio studia Deorecordings czy tez innych wydawców. A wśród kaset audio jest wiele reportaży z „Głosu Ewangelii”, a przede wszystkim są całe komplety z Tygodni Ewangelizacyjnych z Dzięgielowa od 1986 roku! Mamy także wszystkie polskie kasety wideo - obecnie tylko dostępne na płytach DVD - studia Deorecordings oraz kasety audio z Ruchu Nowego Życia i innych wydawców. Mamy też coraz więcej bardzo interesujących i dobrze zrobionych filmów fabularnych na płytkach DVD.

Kolejnym dziełem naszej pracy, która trwa od ponad 9 lat jest współpraca z radiem CCM. Czasem zapraszamy do wywiadów różne interesujące osoby. Materiał ten mamy nagrany na kasetach audio i płytach CD.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że diaspora jest w dużo trudniejszej sytuacji jak my. Dlatego do naszej oferty należy jeszcze to, że możemy udostępniać zbiór książek specjalnie dobranych do potrzeb danej parafii w diasporze z naszej filii w Pierśćcu. To może być w sumie 50-100 tytułów. Kolejną pomocą z naszej strony jest też to, że dalej jesteśmy otwarci na zakładanie następnych bibliotek, wystarczy tylko do nas w tej sprawie się zwrócić.

To wszystko co opisałam nie byłoby dla nas możliwe gdyby nam Bóg nie błogosławił i pomagał. To On dodawał mi sił, gdy słabłam, a jestem osobą niepełnosprawną. To On dawał wsparcie i wiarę, gdy wydawało się, że coś jest niemożliwe. Obecnie wokół biblioteki skupionych jest wiele osób, które są zżyte ze sobą jak w najlepszej rodzinie. Odwiedzamy się w naszych domach, ocieramy sobie łzy, kiedy to jest potrzebne, pomagamy sobie nawzajem. Dlatego też Biblioteka jest często odwiedzana. Tygodniowo zdarza się, że jest i ponad 50-ciu czytelników.

Chcemy zachęcić do korzystania z naszej Biblioteki i zachęcić do nawiązania z nami kontaktu. Jesteśmy otwarci na wszelkie rady, propozycje, pytania, pomoc.

I zapraszamy również na nasze spotkania, na te które istnieją obecnie i na te, które mamy nadzieję jeszcze powołać do życia.

Centrum Misji i Ewangelizacji
 

Copyright © 2006 by Chwastek Paweł.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bibliothek für jedermann
43-430 Skoczów
ul.Zofii Kossak Szatkowskiej 74
tel. (33) 500 00 25
mail:biblioteka@ptew.org.pl
www: http://www.biblioteka.skoczow.pl