baner
      Jesteśmy na facebooku   STRONA GŁÓWNA |  KONTAKT |  wersja polska |  wersja angielska |  wersja niemiecka | 
 
Biblioteka - menu
dół menu
 
Informacje - menu
dół menu
 
O nas - menu
dół menu
 
Dodatki - menu
dół menu
 
 

OGŁOSZENIE!

Biblioteka jest czynna w niedziele

jak zwykle czyli 9:00 do 10:00 oraz 11:10 do 11:40.

Zapraszamy

OGŁOSZENIE!

Do końca sierpnia biblioteka w niedzielę będzie czynna

tak jak do tej pory, czyli w godzinach 9.00 do 10.00.

Zapraszamy

OGŁOSZENIE!

W niedziele w lipcu biblioteka będzie czynna

tak jak w czerwcu, czyli od 9:00 do 10:00.

Zapraszamy

OGŁOSZENIE!

W niedziele 14.06., 21.06. oraz 28.06. biblioteka

będzie czynna 9:00 - 10:00.

Zapraszamy

OGŁOSZENIE!

W najbliższą niedzielę - 7.06. biblioteka będzie czynna

9.30 - 10.00 i 30 min. po nabożeństwie.

A w czwartek - 11.06. i w piątek 12.06.

będzie nieczynna.

Zapraszamy w pozostałe dni.

OGŁOSZENIE!

Biblioteka jest już czynna dla czytelników od 6-go maja br.

w takich samych godzinach otwarcia jak zwykle

z wyjątkiem niedziel i tak będzie do odwołania.

Aktualności maj/czerwiec 2020.

W związku z pandemią nasza biblioteka działa nieco inaczej, bo jest nieczynna w niedzielę, jak też nie wpuszczamy czytelników do pomieszczeń biblioteki, ale obsługujemy ich w holu. Poza tym wszystko odbywa się normalnie. Obowiązuje też noszenie maseczki. A ręce można zdezynfekować odpowiednim płynem. Natomiast książki i płyty od czytelników odkładamy na 7 dni i potem je włączamy lub wypożyczamy.

W tym roku mamy wyjątkowo dużo świeżo wpisanych książek z darów. Ale w miarę możliwości planujemy jak zwykle kupować nowości. Można nas w tym wspierać wrzucając pieniądze do naszej skrzynki na wolne datki jak też u mnie wpłacać na listę albo na konto naszej parafii - koniecznie z dopiskiem „Biblioteka” lub też w kancelarii parafialnej. Wszelkie wpłaty są dla nas bardzo cenne i staramy się je jak najlepiej wykorzystać.

A więc Serdecznie Zapraszamy

OGŁOSZENIE!

Zbieramy książki z tzw. drugiego obiegu,

które są biblijne i w dobrym stanie.

Więcej pod moją kom. 509 366 875

w godzinach 13.00 - 18.00

Renia Świder

Aktualności na 17 marzec 2020 r.

OGŁOSZENIE!

W związku z pandemią koronawirusa biblioteka nieczynna.

Aktualności na luty/marzec 2019 r.

Szalona miłość - F. Chan, D. Yankoski

Autor uważa, że Bóg każdego z nas zaprasza do prawdziwej miłości, która nie jest żadnym przykrym obowiązkiem.

Radości dla duszy - E. Martin

„Życie składa się z wielu pięknych chwil, które trzeba przechowywać w pamięci jak złoto w skarbcu. Ich wspominanie uczy wdzięczności i pomaga przezwyciężać trudności. Opowiedziane tu historie o wyzwaniach, jakie przed bohaterami postawiła codzienność, problemach z jakimi musieli się zmierzyć, pomyłkach, których udało im się uniknąć i tarapatach z których wyszli obronną ręką, to swoisty elementarz optymizmu.”

Żywy czy martwy? - D. Clark

Daniel Clark przedstawia historie ludzi, którzy uwierzyli w zmartwychwstanie Jezusa, choć często wcześniej nawet Go nie znali. Opowieści pokazują działanie Zmartwychwstałego w ich życiu. Autor zachęca w ten sposób poszukiwania obecności Chrystusa także w naszej codzienności.

Pasterz serca dziecka - T. Tripp

Niniejsza pozycja osiągnęła w USA wielką popularność i zainteresowanie. Autor ukazuje w niej w jaki sposób ewangelia może zmienić serce dziecka.

Nie zmarnuj życia - J. Piper

Autor uważa, że Bóg stworzył nas po to, byśmy żyli pełną pasją - czyli życiem pełnym radości - ukazywania Bożej chwały. Zmarnowane życie to życie pozbawione tej pasji. Skupione na trywialnych sprawach, życiu dla wygody i przyjemności. Ta książka to ostrzeżenie aby nie dać się im pochłonąć i wyzwanie aby żyć dla Chrystusa.

OGŁOSZENIE!

W związku z tym, że nasza biblioteka skopiowała wszystkie kasety audio na płyty wyzbywamy się kaset. Każdy może podejść do naszej biblioteki i pobrać dowolną ilość kaset gratis. Po rozdaniu kaset będziemy się wyzbywać również półek, na których były kasety.

Reklama biblioteki.

Tym razem reklamujemy książki na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia, które mieszczą się w naszym nowym dziale - zdrowie. A oto nasze propozycje:

Kuchnia żydowska : święta, obyczaje i potrawy świąteczne - B. Szczepanowicz. To nie jest zwykła książka kucharska. Podano w niej nie tylko przepisy na najsmaczniejsze i najsłynniejsze potrawy żydowskie, które można przyrządzić właściwie w każdej kuchni, ale też opisano wszystkie najważniejsze Święta Żydowskie.

Kuchnia żydowska : pyszne potrawy na różne okazje - M. Spieler. Ponad 75 przepisów na tradycyjne potrawy społeczności żydowskich z całego świata Izraela i innych krajów Bliskiego Wschodu, środkowej i wschodniej Europy. Przeszło 300 kolorowych zdjęć potraw i etapów ich przyrządzania.

Dieta Stwórcy - J. S. Rubin. ?Ta nowatorska książka oparta na Piśmie Świętym i badaniach naukowych, pokazuje nie tylko jak odzyskać pełne zdrowie, lecz również, jak je utrzymać. Pomoże ci ona: osiągnąć i utrzymać idealną wagę, wzmocnić układ odpornościowy, zredukować stres, poprawić wygląd, odzyskać energię i uregulować trawienie.?

Lecznicza dieta Alleluja - G. Malkmus, P. Shockey. To książka o cudownej diecie, która jest nie tylko nowym sposobem odżywiania się, ale również nowym podejściem do życia i co ważne nie daje poczucia głodu.

Smaki Biblii - A. Ciucci. ?Oto 60 przepisów ukazujących tradycję kulinarną przekazaną nam w Biblii. Niektóre z tych potraw należą do dziedzictwa kulinarnego starożytnego Bliskiego Wschodu. Pozycja ta prezentuje niezwykle rzadki sposób zgłębiania Pisma Świętego. Na jej kartach bardzo konkretnie możemy doświadczyć, o ile w ogóle to możliwe, jego smaków oraz odtworzyć klimat środowiska kulturowego. Które istniało u źródeł naszej historii.?

Drzewo i cichy czas oraz reklama książki.

W pewną ciepłą niedzielę września relaksowałam się na ogrodzie i jak zwykle zaczęłam od cichego czasu - z czytaniem Biblii i modlitwą. Kiedy przeszłam do modlitwy usłyszałam i zauważyłam, że gałąź z dużego drzewa koło drogi się łamie. Potem podeszłam bliżej i nie zauważyłam nic niepokojącego, ale okazało się, że wiele gałęzi z tego drzewa jest nad drogą, dlatego postanowiłam zadzwonić na numer 112. Za niedługo przyjechała straż pożarna i ogarniali sprawę dłuższy czas wycinając wszelkie podejrzane gałęzie.

Poprzez modlitwę my ludzie wierzący kształtujemy swoje sumienie. Dlatego nie możemy być obojętni, kiedy komuś na głowę mogłaby spaść jakaś gałąź.

Modlitwa i czytanie Słowa Bożego nas zmienia na lepsze. Są też książki chrześcijańskie, które w tym nam pomagają. I tutaj chciałabym nieco przybliżyć Wam książkę Ilonki Hajewskiej pt.: ?Obecność, w której trwam?. Są to rozważania biblijne na każdy dzień roku, które w cichym czasie są cenną pomocą. Dla Ilonki inspiracją do jej książki była inna ważna znana pozycja o tytule ?Klejnoty obietnic Bożych? - C.H. Spurgeona będąca też wartościowym materiałem. Wiele myśli z reklamowanej książki jest prawdziwymi perełkami, bardzo pomocnymi w życiu duchowym. Może być cennym prezentem gwiazdkowym na koniec roku. Książkę tę można kupić w naszej bibliotece, jak też i w kancelarii parafialnej w cenie 30 zł. A więc Zapraszamy

Renia Świder

Odkurzone powieści

Pokonać ocean - Holmes G.

Bohaterka powieści wyjeżdża z domu, samotna i z nowym życiem pod sercem, obiecała sobie, że nigdy tam nie wróci. Życie okazuje się jednak nieprzewidywalne i weryfikuje nawet najlepiej ułożone plany. Inspirująca i podnosząca na duchu opowieść, która przypomina nam, że warto żyć tak, jakby każdy dzień był tym ostatnim.

Piorun i deszcz - Martin Ch.

"Czasem przychodzą takie momenty, w których wszystko się sypie jak domek z kart, lecz potem..."

Szofar zabrzmiał - Rivers F.

Bohater powieści zostaje pastorem kościoła walczącego o przetrwanie i tak naprawdę nie miał pojęcia czego się spodziewać. Nie trzeba było dużo czasu aby sytuacja kościoła zmieniła się diametralnie. Liczba uczestników nabożeństw wzrosła. Wszystko szło tak dobrze. Gdyby tylko jego żona mogła tak to postrzegać. Nie dopuszczał myśli aby jej cicha postawa mogła mu w czymś przeszkodzić.

Agnes Grey - Bronte A.

"Autorka fantastycznie opisała pasję młodej kobiety zdobywania wiedzy i samodzielności w świecie, który bynajmniej do tego nie zachęcał. Silną stroną książki są portrety kobiece, zarówno te, z których można brać przykład, jak i prawdziwe jędze." Akcja toczy się w XIX wiecznej Anglii.

Modlitwa nieznajomej - Bunn D.

Niezwykły splot zdarzeń sprawia, że w Jerozolimie młoda Amerykanka staje się odpowiedzią na modlitwę nieznajomej kobiety. Ale czy jej własne wołanie zostanie wysłuchane? Aby się dowiedzieć trzeba jak najszybciej przeczytać tę pozycję.

Aktualności na lipiec/sierpień 2018 r.

W dalszym ciągu pracujemy nad płytami CD skopiowanymi z kaset audio z TE Dzięgielów. Mam nadzieję, że tę pracę zakończymy do końca lipca. Potem zostaną jeszcze do zrobienia obwoluty oraz do zinwentaryzowania i skatalogowania MP3 też z TE Dzięgielów lata 1985-2008 r. W tym roku wpisaliśmy do naszych zbiorów: 118 książek, 45 płyt DVD, 829 płyt CD, 5 płyt

CD-romów.

Zbliża się kolejny Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie i w związku z tym biblioteka będzie wtedy mniej czynna. Organizatorzy TE prosili mnie abym zorganizowała wartę modlitewną ze Skoczowa na pierwszą niedzielę czyli na 1-go lipca od godziny 16.30 w Syloe. Jak zwykle kupimy komplet płyt CD z TE, które będą dostępne w naszej bibliotece.

Opiekunowie biblioteki zdecydowali, że jak jest komunia w kościele to biblioteka będzie czynna dopiero po niej.

A więc Zapraszamy do nas. Jest w czym wybierać. Dalej sprzedajemy książki nadkomplety w cenie 1 - 3 zł i kasety audio po 2 zł.

Do miłego zobaczenia

Renia Świder

Przełomowa propozycja Biblioteki - dla każdego

Zaplanować swój przełom

Jest taki zwyczaj, taka „świecka tradycja”, a może naturalna skłonność, która sprawia, że koniec roku staje się dla wielu ludzi czasem podsumowań, a początek nowego - okazją do zaplanowania zmian, oczekiwania przełomów, nowych rozwiązań, czasami wręcz nowego etapu życia. Zwykle obiecujemy sobie wiele, z biegiem czasu jednak łagodzimy rewolucyjne deklaracje, przekonując się, że życie toczy się dalej niezależnie od daty w kalendarzu. Czy tak musi być? Czasem, aby dojść do jakiegoś celu, potrzebujemy rewolucji - powiedzenia czemuś „dość”, zerwania się z fotela, podniesienia słuchawki telefonu? Częściej jednak trwałe zmiany w naszym życiu budowane są przez codzienne nawyki i wybraną postawę, w procesie, który nie zawsze daje szybkie efekty, ale owocuje we właściwym czasie. Jeśli to mądra postawa, dobre nawyki i właściwy cel - ostatecznie włożony wysiłek przynosi sporo satysfakcji. Oczywiście proces trwający w codzienności też potrzebuje swojego początku. Dlatego może warto czasem wykorzystać symboliczne daty, aby zaplanować swój własny przełom.

Rewolucja z ewolucją

Zdarza się jednak, że prawdziwą rewolucją staje się moment, w którym - wyrwani z pośpiechu i zabiegania - usiądziemy w fotelu, wyłączymy telefon? aby odpocząć i skupić się na tym, co naprawdę może przemienić nasze życie - rozważaniu Bożego Słowa. Czasami staje się ono odpowiedzią na modlitwę, prośbę, pytanie czy skargę, czasami napomnieniem lub zachętą, zawsze jednak zmienia nasze myślenie, odczuwanie i kształtuje wrażliwość na duchową rzeczywistość i osobistą relację z Bogiem, światem oraz drugim człowiekiem. Zmiana myślenia, metanoia, nawrócenie - jakkolwiek to nazwiemy, jest procesem, nawet, jeśli zaczyna się spektakularnym przewrotem przekonań. Bywa, że potrzebujemy rewolucji, aby coś zacząć, ale zawsze również ewolucji - aby zmianę kontynuować, stopniowo wprowadzając w życie na coraz głębszych poziomach.

Dla każdego coś dobrego

Dlatego propozycja codziennej lektury biblijnej skierowana jest do każdego - zarówno tego, kto praktykuje ją od dawna, jak tego, kto chce dopiero podjąć decyzję o wprowadzeniu do swego codziennego menu takiego duchowego „posiłku”. Ze względu na niepowtarzalny zestaw doświadczeń, potrzeb i upodobań oraz osobistą duchowość każdej osoby - Biblioteka poleca wybór inspirujących lektur wspierających codzienne rozważanie Bożego Słowa dla osób w różnym wieku i sytuacji życiowej.

Z życzeniami takiej rewolucji, jakiej każdemu potrzeba, odpoczynku i wytchnienia w Bożej obecności, a także nowych sił, marzeń i celów w życiu zorganizowanym wokół Bożego Słowa - pracownicy i wolontariusze Biblioteki

Klejnoty obietnic Bożych (C. H. Spurgeon), Strumienie na pustyni (L. B. Cowman), Dzisiaj jest dzień?, Ku Tobie Boże mój (O. Chambers), Jezus mówi do Ciebie (S. Young),

Z Biblią na co dzień 2018, Cały rok blisko, Dzień po dniu z Prześladowanym Kościołem, Codziennik kobiet, 100 eksperymentów z Bogiem (S. Niemeyer), E-mail od Pana Boga do kobiet/do mężczyzn/do nastolatka (C. i A. Cloninger), Drogowskazy chrześcijanina na każdy dzień (M. Luter), Słowo hebrajskie na każdy dzień roku i Słowo greckie na każdy dzień roku (J. D. Watson), Minutka z Jezusem (W. Kuzioła), Dzień dobry, Boże i Dobranoc, Boże (D. C. Cook), Poranki z Bogiem (A. W. Tozer), Słowo blisko ciebie. Mądrość Biblii na co dzień (A. Grün), 5 minut z Jezusem (S. Walsh), 365 razy On (W. Busch), Ufaj Bogu dzień po dniu (J. Meyer), Modlitwa imionami Boga. Przewodnik na każdy dzień (A. Spangler), 365 krótkich opowiadań dla ducha (B. Ferrero), Więcej niż fan. Codzienne rozważania (K. Idleman).

Rozmaitości z biblioteki.

Niedawno ks. Marcin Ratka-Matejko poprosił mnie abym tym razem zareklamowała książki na temat reformacji. I oto co z tego powstało.

Jakiś czas temu ukazała się książka „Reformatorzy”. „Przybliża ona wielowymiarową działalność 40 postaci, które zyskały miano reformatorów. Wszyscy oni związani są z Reformacją wittenberdzką. Przedstawione są zasady reformacji, a także zmiany jakie wniosła ona do życia społecznego i politycznego oraz pokazuje jak mocno wpłynęła na kulturę i szkolnictwo.”

Dla mnie reformacja współczesna w Polsce to przede wszystkim ruch dzięgielowski. Dlatego polecam książkę ks. Marcina Podżorskiego pt.: „Motyw eklezjologiczny w przekazie teologicznym Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie w latach 1998-2012”. Jest to praca magisterska ks. Marcina, z którą warto się zapoznać, gdyż opisuje kształtowanie się na naszym terenie wizji Kościoła na przestrzeni 15 lat.

Można też powiedzieć, że my wszyscy wierzący mamy być reformatorami siebie i swojego otoczenia. W związku z tym polecam tutaj naszą nowość - książkę pt.: „W obronie innych” autorstwa Sama Childersa, który przedstawia prawdziwą historię swojego życia, głównie dziejącą się na obszarze Sudanu i Ugandy. Ten człowiek stał się inspiracją i pierwowzorem do filmu „Kaznodzieja z karabinem”, który wielu już naszych czytelników oglądało. Książka jest napisana niezwykle interesująco i dobrze się ją czyta.

A więc Zapraszam

Renia Świder

  Ogłoszenia z biblioteki:

 • Jakiś czytelnik kreśli długopisem po naszych książkach. To jest niedopuszczalne! Bardzo proszę tego nie robić.
 • Szukam kogoś kto mógłby robić streszczenia do współczesnych książek, które nie mają tego w Internecie. Jak też kogoś kto mógłby opisywać nowe płyty muzyczne i płyty z wykładami.

Tym razem reklamujemy judaika, czyli książki poświęcone Żydom.

Strażnicy na murach - Rodlyn Park M.

Dzięki gruntownej znajomości tematu, autorzy tego wszechstronnego przewodnika przygotują cię do precyzyjnego formułowania wypowiedzi na temat Izraela oraz świadomego wstawiennictwa za narodem żydowskim. Książka ta jest pełna najnowszych, rzetelnych informacji na temat sytuacji w Izraelu. Doskonale nadaje się do studiowania grupowego i indywidualnego.

Wzrastanie w dojrzałości - Juster D. C.

Przewodnik uczniostwa - kolejne kroki do zrozumienia i duchowej praktyki wszystkiego co najważniejsze dla każdego wierzącego w Mesjasza (zwłaszcza pochodzenia żydowskiego). Celem tego studium jest pomoc w życiu zgodnie z wolą Jeszuy każdego ucznia - tego, który uczy się od swego nauczyciela. Przewodnik skonstruowany zgodnie z zasadami współczesnych zindywidualizowanych programów edukacyjnych.

Polska - Izrael : druga szansa od Boga - Ćwierz E.

Prorocza panorama powołania Polski w kontekście długiej relacji z Izraelem.

Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą - Górny G.

Nazwiska zapisane w Yad Vashem to jedynie te, które przekazano władzom Izraela i które przeszły surową weryfikację. Jak wielu innych dawało schronienie żydowskim rodzinom w chwilach zagrożenia i razem z nimi zginęło? Ilu spełniło swój obowiązek, a potem zachowało milczenie? Istnieje zatem jeszcze jedno istotne rozróżnienie, „sprawiedliwi Polacy” znani Yad Vashem i inni Polacy znani jedynie Bogu.

Krakowianie : wybitni Żydzi krakowscy XIV - XX w.

Książka o ludziach, którzy współtworzyli historię Krakowa - Biografie 63 osobistości: rabinów, polityków, przemysłowców, społeczników, ludzi nauki, kultury i medycyny. Biogram tworzą portrety opisanych osób i zdjęcia charakteryzujące ich działalność.

Żydowscy twórcy i artyści związani ze Śląskiem Cieszyńskim - Geronin G.

„Twórcy i artyści pochodzenia żydowskiego przyjmowali dziedzictwo narodów, wśród których przyszło im żyć, by je wzbogacać, odkrywać, upowszechniać, mnożyć, chronić. Stanowili niewątpliwie wartościowy składnik lokalnego środowiska twórczego, czym zasłużyli sobie na pamięć potomnych gotowych usunąć w cień uprzedzenia, by ujrzeć prawdę o historii Śląska Cieszyńskiego w pełniejszym wymiarze.”

Płyty godne polecenia.

Od zeszłego roku zaczęliśmy gromadzić wykłady zakonnika wędrownego Adama Szustaka, które są godne polecenia. A są to następujące MP3: Od zera do bohatera, Placki z rodzynkami, Plaster miodu, Noe człowiek, który chodził z Bogiem. Natomiast płyty CD to są: Projekt Eliasz, Projekt Estera, Garnek strachu, Jestem nikim, Rozplątani, Projekt Jonasz, Wielka ryba, Z procą na olbrzyma, Zamknij oczy!

Tak się składa, że ciągle pracujemy nad nowym programem komputerowym „Mateusz” i jeszcze nie wszystko mamy zrobione. A mianowicie nie mamy jeszcze wprowadzonego kodu kreskowego i kartoteka nie jest połączona z programem komputerowym. Więc informacja, która się wyświetla w komputerze jak ktoś wchodzi do naszego katalogu przez Internet, że dana książka czy płyta jest dostępna nie jest adekwatna. Będziemy się starać aby to jak najszybciej zrobić, ale jeszcze najpierw musimy poprawić prawie cały katalog, gdyż nie wszystko zostało wchłonięte 2 lata temu jak przechodziliśmy na nowy program oraz dokończyć umieszczanie okładek książek i płyt w katalogu. A tego do zrobienia jest jeszcze parę ładnych tysięcy woluminów.

Renia Świder

Parę spraw z biblioteki.

Zapowiadane spotkanie z Marian Hagen (24.IX) bardzo się udało. Było chyba ponad 40-ci uczestników, a może i więcej i to nie tylko z naszego zboru.

Niestety nie można było tego nagrywać ani robić zdjęć, gdyż prelekcja dotyczyła misji chrześcijańskiej na terenie Korei Północnej. Kraju gdzie prześladowania chrześcijan są najbardziej dotkliwe spośród wszystkich innych krajów świata.

Zainteresowanie tematem było bardzo duże, gdyż było wiele pytań do Marian i żarliwe modlitwy. Misjonarka po wykładzie była bardzo zadowolona z oddźwięku z sali. Tłumaczem była Agnieszka Wojnar, która do swej roli była bardzo dobrze przygotowana. Widzieliśmy też wiele zdjęć z Korei. Niektóre z nich były wstrząsające, jak też historie z nimi związane.

Spotkanie poprowadził Piotr Żądło - przedstawiciel Open Doors.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem to może w naszej bibliotece pożyczyć sobie książki czy czasopisma z tego zakresu wiedzy. Jak np. książki: „Obłok świadków” - Donata Maliszak czy „Ucieczka z Korei Północnej” - Paul Estabrooks lub czasopisma „Open Doors” czy „Głos prześladowanych chrześcijan”.

Na koniec zebrano ofiarę dla chrześcijan z Korei.

Niedawno ukazały się nowe działy książek, a mianowicie „materiały dla grup” i „naukowe”. Jak też pojawiły się płyty CD z TE Dzięgielów z tego roku. A tak wyjątkowo to chcę Was drodzy czytelnicy zachęcić do wypożyczania płyt DVD z Pro Christ z różnych lat. Gdzie wykładowcą jest bardzo ceniony mówca Ulrich Parcany.

Oprócz tego cieszymy się bardzo, bo uratowaliśmy ponad 700 materiałów muzycznych z kaset audio, które teraz są na płytkach do słuchania. Dlatego też zaczęliśmy sprzedawać te kasety muzyczne. Za kasetę bierzemy 2 zł. Są to kasety z lat 80-tych, 90-tych do 2008 roku.

Renia Świder

Refleksje nad 30-leciem naszej biblioteki.

Jest to dla mnie wielkim błogosławieństwem, że niedawno nasza biblioteka przekroczyła 30-ty rok życia, licząc czas, kiedy to została wskrzeszona po paru latach zamknięcia. Z tego okresu została księga inwentarzowa, gdzie ostatni wpis jest z 1981 r., a pierwszy z 1975 r. Nie wiemy jednak kiedy zapisał się pierwszy czytelnik z tego czasu. Dlatego za datę powstania przyjęliśmy 19-go kwietnia 1986 r., kiedy to zapisało się do nas parę osób.

Od samego początku biblioteka bazowała na pracy wolontariuszy. Ja sama zostałam zatrudniona dopiero po 8-miu latach wolontariatu. Dużo się zmieniło jak zakupiliśmy komputer w 2000 r. i była potrzeba aby ktoś robił katalogi. Wtedy zaczęła z nami pracować Sylwia Dziekan, która po przerwie na urodzenie i wychowanie dzieci od 2013 r. znowu dzięki Bogu u nas pracuje.

W naszej bibliotece obecnie jest zaangażowanych ponad 20-tu wolontariuszy. Są to osoby po przeszkoleniu, które mają dyżury lub sprawdzają książki przed zakupem czy są informatykami. Ich pomoc jest dla nas bardzo ważna i potrzebna. Jest to tzw. służba pomocnicza. I tak się składa, że teraz poszukujemy kolejnych wolontariuszy do roznoszenia ulotek czy do przesłuchiwania pod względem technicznym płytek muzycznych skopiowanych z kaset audio. Cieszymy się, że mamy stałe miejsca na umieszczanie ulotek. Są to biblioteki czy księgarnie chrześcijańskie, jak też poradnie lekarskie, sklepy itp. I takich miejsc chcemy mieć więcej. Dlatego miły czytelniku mam do Ciebie prośbę abyś zastanowił się czy nie znasz takich nowych miejsc dla nas? Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jak nam o nich powiesz.

W dalszym ciągu mamy jeszcze bardzo dużo książek chrześcijańskich i świeckich, które rozprowadzamy za wolne datki, minimum 3 zł za książkę. Zapraszamy.

Renia Świder

ZAPROSZENIE!

Z wielką radością informuje i Zapraszam na obchody 30-lecia naszej biblioteki, które odbędą się 16 kwietnia tj. w sobotę od godz. 17.00. Będzie to pod nazwą „Koncert dla każdego”. Koncertować będzie Zespół CME z Dzięgielowa. Słowo wygłosi Piotr Żądło przedstawiciel Open Doors. Będzie również prezentacja multimedialna o historii i współczesności biblioteki. Jak też kiermasz książek za wolne datki oraz stoisko tzw. „cudeńko” z koralikami i różnymi drobiazgami. Usłyszymy świadectwa osób, które są z kręgu naszej biblioteki. Całość odbędzie się w gościnnym Miejskim Centrum Kultury „pod pegazem” na ul. Targowej. Będzie drobny poczęstunek.

W związku z tym koncertem potrzebni są wolontariusze do pomocy. Każda para rąk mile widziana. Jak też osoby do upieczenia ciast. W tej sprawie proszę o kontakt ze mną na terenie biblioteki lub o kontakt telefoniczny (33) 500 00 25. Oto też moja kom. 509 366 875.

Aktualności na lipiec/sierpień 2016 r.

No i mamy już po remoncie i powiększeniu o trzecie pomieszczenie biblioteki. A więc oczekujemy teraz odwiedzin czytelników.

Nowością jest to, że książki, a za niedługo i płyty będą ułożone wg działów. Działy książek to: powieści, biografie, wzrostowe, komentarze, ewangelizujące, regionalne it. A działy płyt DVD to będą: wykłady, reportaże, filmy biograficzne, filmy fabularne, koncerty, różne, nowości, jak też dla dzieci, dla nastolatków.

Mamy teraz więcej przestrzeni i to cieszy. Czytelnicy to doceniają. Nowością też będzie to, że zrobimy kącik dla dzieci aby rodzice z małymi dziećmi mogli mieć u nas pomoc przy dzieciach kiedy oni będą przeglądać nasze książki. Na ten cel zbieramy jeszcze pluszaki. Jeżeli ktoś ma je na zbyciu, to chętnie je przyjmiemy.

W tym tygodniu nasz stolarz Artur Fryda przywiezie nam i zamontuje jeszcze około 10-ciu mebli. Potem jeszcze zrobi nam jeden regał na skopiowane płyty CD z kaset audio.

Od zeszłego miesiąca mamy zmieniony numer telefonu stacjonarnego biblioteki. Jest bardzo łatwy do zapamiętania. Bo to jest tel.: (33) 500 00 25. Na naszym starym numerze jest informacja o tym. Usługa ta będzie działać do 11-go września.

Jesteśmy też już po TE w Dzięgielowie i wpisujemy do katalogów nasze nowe nabytki. Na razie nie mamy jeszcze kompletu płytek CD, ale w przyszłym tygodniu to może już będą do wpisania do naszych zbiorów, a potem do wypożyczania.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEKI ZA 2015 ROK

Jestem pod wrażeniem jak bardzo Bóg nam pobłogosławił zeszły rok w bibliotece. Przedewszystkim zostało dokonane długo oczekiwane powiększenie o jeden pokój więcej i remont pozostałych dwóch pomieszczeń. Jestem bardzo wdzięczna naszej Parafii, która w całości pokryła koszty powiększenia, remontu, jak też wyposażenia pomieszczeń w kolejne meble - głównie 12 nowych regałów na książki.

Natomiast biblioteka dalej prowadziła działalność jak zwykle i dane statystyczne i finansowe raczej nie odbiegają od tego jak to było w latach ubiegłych. Jedynie z powodu remontu była mniejsza ilość odwiedzin czytelników i mniej ogółem wypożyczeń. Ale to zrozumiałe.

Bardzo to sobie cenię, że pracuje z nami Sylwia Dziekan i około 20-tu wolontariuszy. Biblioteka oprócz gromadzenia, opracowywania, wypożyczania książek i płyt jest różnorodnym wsparciem dla wielu osób i misji: Compassion, Funadcja „Centrum Uskrzydlij Dzieciaki” oraz Open Doors.

Dalej w „Czasie Skoczowa” ukazują się o nas artykuły. Zamieszczamy je też regularnie w naszym Informatorze Parafialnym.

Cieszę się, że w Dębowcu powstaje kolejna nasza filia obok filii w Pierśćcu i Simoradzu, które też działają zadowalająco. Nasza biblioteka regularnie im wypożycza zbiory poszczególnych książek lub daje w darze. Biblioteką w Dębowcu zajmuje się głównie Natalia Cieślar. Również w Mrągowie przy naszym kościele powstaje biblioteka, którą staramy się wspierać książkami darami, jak też doświadczeniem.

Bardzo dobrze działają spotkania piątkowe, które plegają głównie na studiowaniu Biblii. Jesteśmy otwartą grupą i każdy może do nas dołączyć. Zapraszamy.

Dziękujemy bardzo naszym czytelnikom, wolontariuszom i darczyńcom, dzięki którym praca układa się pomyślnie. Dziękujemy też bardzo za przychylność i konkretną pomoc naszym księżom, pracownikom i radzie parafialnej.

Aktualności na lipiec/sierpień 2015 r.

No i mamy już po remoncie i powiększeniu o trzecie pomieszczenie biblioteki. A więc oczekujemy teraz odwiedzin czytelników.

Nowością jest to, że książki, a za niedługo i płyty będą ułożone wg działów. Działy książek to: powieści, biografie, wzrostowe, komentarze, ewangelizujące, regionalne itp. A działy płyt DVD to będą: wykłady, reportaże, filmy biograficzne, filmy fabularne, koncerty, różne, nowości, jak też dla dzieci, dla nastolatków.

Mamy teraz więcej przestrzeni i to cieszy. Czytelnicy to doceniają. Nowością też będzie to, że zrobimy kącik dla dzieci aby rodzice z małymi dziećmi mogli mieć u nas pomoc przy dzieciach kiedy oni będą przeglądać nasze książki. Na ten cel zbieramy jeszcze pluszaki. Jeżeli ktoś ma je na zbyciu, to chętnie je przyjmiemy.

W tym tygodniu nasz stolarz Artur Fryda przywiezie nam i zamontuje jeszcze około 10-ciu mebli. Potem jeszcze zrobi nam jeden regał na skopiowane płyty CD z kaset audio.

Od zeszłego miesiąca mamy zmieniony numer telefonu stacjonarnego biblioteki. Jest bardzo łatwy do zapamiętania. Bo to jest tel.: (33) 500 00 25. Na naszym starym numerze jest informacja o tym. Usługa ta będzie działać do 11-go września.

Jesteśmy też już po TE w Dzięgielowie i wpisujemy do katalogów nasze nowe nabytki. Na razie nie mamy jeszcze kompletu płytek CD, ale w przyszłym tygodniu to może już będą do wpisania do naszych zbiorów, a potem do wypożyczania.

A więc Zapraszamy!

Aktualności na maj/czerwiec 2015 r.

Od 22-go kwietnia (środy) zaczął się długo oczekiwany remont naszej biblioteki.

Najpierw zostało zrobione przejście między wypożyczalnią, a byłym garażem, potem została zrobiona podłoga i zamurowana brama garażowa. Za niedługo będą tam robione okna. Jak wyschnie podłoga i zostaną dokończone ściany będzie położona wykładzina. Na końcu w tym pomieszczeniu będziemy montować nowe i stare regały, wnosić książki i układać je według działów. Remont ten jest bardzo dobrą okazją aby bardziej uporządkować nasz księgozbiór. Na to też długo czekaliśmy.

Obecnie głównie naklejamy poszczególne działy na książki. 15-go czy 18-go maja chcemy wnosić regały do tzw. garażu, który będziemy nazywać magazynem książek. W ten sposób obecna czytelnia będzie powiększona, gdyż w niej będą jedynie książki związane z czytelnią, jak też czasopisma. Rozłożymy w niej nasz rozkładany stół i rozstawimy 20 krzeseł, jak też wniesiemy odnowiony sekretarzyk, składający się z 15-tu szuflad.

Najmniej zmieni się wypożyczalnia. Jedynie dużego potrójnego regału nie będzie, a w jego miejsce po obu stronach wejścia do magazynu będą 2 mniejsze regały.

W związku z tym, że 2 obecne pomieszczenia biblioteki też będą remontowanie, biblioteka będzie nieczynna prawdopodobnie między 18-tym, a 3-cim czerwca. Jednak to nie jest zbyt pewna data, wszystko może potrwać dużo dłużej.

Aktualności na marzec/kwiecień 2015 r.

W naszej bibliotece dokonują się pewne zmiany. A mianowicie na naszej stronie www.biblioteka.skoczow.pl jest umieszczony nasz nowy katalog o nazwie Mateusz. Jest on prostszy w obsłudze i ponadto ma możliwość umieszczania w nim okładek książek i płyt przez bibliotekarzy. Jednak ten katalog wszystkiego nie wchłonął z poprzedniego katalogu (MAK), dlatego czeka nas jeszcze nad nim bardzo dużo pracy.

Oprócz tego zachęca on do tego by wypożyczanie odbywało się w systemie komputerowym, nie tak jak obecnie poprzez kartotekę. W związku z tym będziemy w przyszłości prawdopodobnie iść w tym kierunku aby zrobić wypożyczanie na skaner i kod kreskowy.

Niestety zawiesiliśmy naszą wtorkową grupę wsparcia, która odbywała się od września ubiegłego roku.

Zmianą też jest to, że książki poczytne wypożyczamy teraz na 2 tygodnie. Są to najczęściej powieści. Ale dobrą wiadomością jest to, że znowu będziemy atrakcyjne tytuły kupować po 3 egz., a nie tylko po 2.

A więc Zapraszamy jak najczęściej do naszej biblioteki.

Renia Świder

Aktualności na styczeń/luty 2015 r.

Z powodzeniem działa nasza grupa wsparcia w 1-wszy i 3-ci wtorek miesiąca. A w związku z tym, że 1-wszy wtorek miesiąca w styczniu - to jest święto - 6-ty styczeń, grupa będzie tylko 20-tego stycznia, a potem będzie się odbywać tak jak zwykle.

W dalszym ciągu sprzedajemy naszą książkę, ale od dziś po obniżonej cenie - 10 zł za egzemplarz.

Nasza Parafia w przyszłym roku planuje powiększenie naszej biblioteki o garaż zza ściany i zaadoptowanie go do naszych potrzeb, jak też remont obecnych pomieszczeń. Za co jesteśmy Bogu bardzo wdzięczni.

Aktualności na listopad/grudzień 2014 r.

W dalszym ciągu pracujemy nad wdrożeniem programu katalogowego Mateusz, ale już widać tego efekty. Mamy nadzieję, że za niedługo będzie on już na naszej stronie internetowej.

Z powodzeniem działa nasza grupa wsparcia dla osób chorujących psychicznie. Są różne osoby, które ją prowadzą. Jak nauczyciele, prawnicy czy osoby mające bezpośredni kontakt z chorobą. Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt ze mną pod kom. 509 366 875 (12.00 do 18.00).

W najbliższym czasie będziemy pracować nad upomnieniami. Czytelników mających zaległości prosimy o zwrot lub o ewentualne przedłużenie wypożyczonych materiałów.

Modlimy się bardzo aby w przyszłym roku mieliśmy dużo więcej miejsca na nasze zbiory i większą czytelnię na nasze spotkania. Planujemy wtedy ułożyć książki wg działów.

Renia Świder

Aktualności na wrzesień/październik 2014 r

We wtorek 2-go września od godz. 16.00 w bibliotece startuje grupa wsparcia dla osób chorujących psychicznie, które są w tzw. ozdrowieniu czyli remisji. Jesteśmy otwarci i zapraszam do kontaktu ze mną. Moja kom. 509 366 875 (12.00 do 18.00). Spotkania grupy będą odbywać się w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godz. 16.00 do 18.00, z wyjątkiem świąt.

Jesienią będziemy telefonować i wysyłać upomnienia do osób u nas zalegających. Przypominamy, że wg regulaminu książki należy nie trzymać dłużej jak miesiąc, a płyty nie dłużej jak 2 tygodnie. Jeżeli ktoś chce przekroczyć ten termin to powinien skontaktować się z nami i zapytać czy istnieje możliwość przedłużenia.

W dalszym ciągu sprzedajemy książkę o naszej bibliotece za pośrednictwem następujących księgarni internetowych i stacjonarnych:

Księgarnia Warto
ul. Wyższa Brama 29; 43-430 Cieszyn
tel: (33) 852 36 44
www.warto.com.pl
Księgarnia i Hurtownia Chrześcijańska Szaron
ul. Ogrodowa 6; 43-450 Ustroń
kom. 516 122 994
www.szaron.pl
Księgarnia LOGIKON
ul. Piotrkowska 283
tel: (42) 681 92 01

Oprócz tego naszą książkę sprzedajmy również w naszej bibliotece, jak też w kancelarii parafialnej oraz filiałach w Pierśćcu, Simoradzu, jak też Parafii E-A na Bładnicach.

Aktualności na lipiec/sierpień 2014 r.

I już zostały zakończone nasze prace nad książką. Obecnie jest ona w drukarni. Ma być na poniedziałek 30-go czerwca. Będzie ona sprzedawana przez naszą parafię (w tym i bibliotekę) i księgarnię „Warto” z Cieszyna. Również będzie ona w sprzedaży na TE w Dzięgielowie. W czasopiśmie „Czas Skoczowa” - ukaże się o niej artykuł. Do sprzedaży w sumie będzie przeznaczonych 250 egz. Mamy nadzieję, że będą robione dodruki. Ostatecznym tytułem jest tytuł „Biblioteka dla każdego, misja, historia, współczesność”. Będzie ona reklamowana na TE przy okazji mojego świadectwa życia z Bogiem, w niedzielę 6-go lipca o godz. 17.00. w dużym namiocie. Cena książki będzie bardzo przystępna.

Wiemy już, że grupa wsparcia dla osób chorujących psychicznie zwłaszcza na depresję i schizofrenię prawdopodobnie zacznie działać od września. Będzie się ona odbywać we wtorki w godz. 16.00 - 18.00. Można się do niej zgłaszać najlepiej na niżej podaną moją komórkę.

Za niedługo w internecie będzie na naszej stronie dostępny inny program komputerowy zawierający katalogi. Będzie to program tzw. Mateusz. Jest on prostszy w obsłudze. Zapraszamy do korzystania z niego.

W związku z TE biblioteka będzie inaczej czynna od 5-go do 13-go lipca. Informacja na ten temat pod moją komórką: 509 366 875 - w godzinach 12.00 - 22.00.

Zapraszamy do nas.

Aktualności na maj/czerwiec 2014 r.

Prace w bibliotece idą do przodu. W tym miesiącu zrobimy większe zakupy książek i płyt DVD. Nowości z naszych półek znikają zwykle jak świeże bułeczki.

Książka o bibliotece jest już w korekcie. Zastanawiamy się nad jej tytułem. Może ktoś z Was drodzy czytelnicy nam go podpowie? Jest pomysł aby się nazywała „Biblioteka dla każdego - wizja, historia i współczesność”.

W tym miesiącu będziemy telefonować i wysyłać upomnienia do osób, które zalegają z książkami czy płytami za 2013 r. i wcześniej.

Mamy już zgodę parafii aby zakupić program biblioteczny Mateusz. Instalacja i szkolenie prawdopodobnie odbędzie się 7-go czerwca. Wtedy nasze katalogi dostępne zwykle przez Internet nie będą działać.

W numerze świątecznym „Czasu Skoczowa” ukazał się obszerny artykuł o nas, autorstwa Magdaleny Loski. Też chcemy go zamieścić na tej stronie, w dziale - „inni piszą o nas”.

Jak zwykle Zapraszamy!

Aktualności na marzec/kwiecień 2014 r.

Trwają ciągle modlitwy abyśmy w roku 2015 przenieśliśmy się do pomieszczeń tzw. starej kancelarii na plebani. Obecnie mamy już bardzo ciasno. Nie tylko książki już są na podłodze, ale również różne pisma biurowe w teczkach i segregatory mają już skrajnie ciasno. Ponadto na nowe płytki CD i DVD oraz MP3 mamy już bardzo mało miejsca.

Jesteśmy bardzo wdzięczni osobom z Rady Parafialnej, które przy roznoszeniu kalendarzy na ten rok, w domach naszych parafian zostawiali również ulotki naszej biblioteki.

Zostały zakończone prace nad naszą stroną internetową. Może jedynie jeszcze umieścimy w niej jeden wywiad.

Natomiast na ukończeniu jest pisanie książki o naszej bibliotece z okazji 150-lecia parafii. Obecnie ma ona ponad 50 stron + zdjęcia. Redaktorem tej pracy jest Sławomir Czyż.

Poniżej zamieszczamy informację komu można przekazać 1% podatku. Gorąco do tego zachęcamy. Jesteśmy zaprzyjaźnieni z tą misją.

I TY POMÓŻ DZIECIOM?

ul. Gwarecka 4/1 41-500 Chorzów
Nr KRS: 0000247448 www.uskrzydlijdzieciaki.pl
kontakt: Iwona Nawrot (tel. 691945202)
Drogi Przyjacielu - przekaż pomoc finansową dla naszych dzieci na konto organizacji CUD:
ING Bank Śląski o/Chorzów
25 1050 1243 1000 0023 0213 7175

Można wskazać cel podając wybrany dopisek:

cel I: Wsparcie dożywiania, organizowanie pomocy

z najuboższych i dysfunkcyjnych rodzin
- dopisek: „Pomoc dla dzieci”

cel II: pomoc w zbiórce funduszy na zorganizowanie

wakacji dla dzieci i młodzieży nie korzystających w tym roku z żadnych form wypoczynku
- dopisek: „Wakacje dla dzieci”

cel II: Pomoc dla rodzin wielodzietnych

oraz wsparcie oświaty i dożywiania dla afrykańskich dzieci - sierot i bezdomnych z Burkina Faso (Afryka Zachodnia)
- dopisek „Pomoc dla Afryki”

Za każdy dar serca dziękujemy.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEKI ZA 2013 r.

Rok 2013 był dla nas bardzo ważnym i błogosławionym rokiem, gdyż jeszcze nigdy nie mieliśmy tak dużo wypożyczeń jak wtedy. A jest to liczba 5830. Ponadto zapisało się więcej osób jak zwykle. O ponad 20%. Sprzyja temu tzw. odkładanie zamówionych książek i płyt, jak też informowanie o tym czytelników, którzy chetnie z tego korzystają.

Od kwietnia ubiegłego roku pracuje znowu Sylwia Dziekan, która jest po urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Jest ona zatrudniona na umowę o dzieło. Biblioteka w całości pokrywa te koszty. Do jej obowiązków obecnie należy inwentaryzowanie i katalogowanie nowych książek i płyt, dokończenie katalogu przedmiotowego książek oraz kopiowanie kaset audio na płyty CD.

Regularnie umieszczamy nasze artykuły we „Wieściach Skoczowskich”i w Informatorze Parafialnym.

Bardzo dobrze działają Spotkania piątkowe, na które oprócz stałych bywalców przychodzi dużo nowych osób.

Dalej przyjeżdża do nas Iwona Nawrot - prezes Fundacji „Centrum Uskrzydlij Dzieciaki”, prowadząc u nas różne spotkania.

Również dalej wspieramy 3-kę dzieci z Tanzani i Keni.

Natomiast nasza filia w Pierśćcu także działa owocnie.

Od wielu już lat sygnalizujemy, że nasza biblioteka potrzebuje więcej miejsca na nowe książki i płyty, jak też materiały biurowe oraz ogromnie potrzebna jest większa czytelnia aby pomieścić wszystkie osoby, które chcą przychodzić na nasze cotygodniowe spotkania. Forma tych spotkań jest taka, że konieczne jest potrzebna przytulne pomieszczenie, gdzie mogą odbywać się szczere i bardzo osobiste rozmowy. Obecnie część książek jest w szafach, w holu co jest dla nich bardzo niekorzystne, gdyż czytelnicy nie mają do nich bezpośredniego dojścia.

Jest to naprawdę palącym problemem. A jest pomysł, który w ubiegłym roku zaakceptowała - i to chyba jednogłośnie - Rada parafialna i Komitet aby dla biblioteki wyremontować 2 pomieszczenia na plebani w tzw. starej kancelarii. Wtedy na pewno mielibyśmy jeszcze więcej czytelników i nie bylibyśmy w zużytym pomieszczeniu, gdzie są odrapane ściany i gdzie dużo jest książek na podłodze, a nowych nie ma już gdzie dawać.

Aktualności na listopad/grudzień

Tym razem listopad i grudzień zapowiadają się bardzo aktywnie, gdyż już 7-go listopada, w czwartek odbędzie się Wieczór świadectw, który po 2 letniej przerwie ma się u nas odbyć. Przypominamy, ze jest to adresowane głównie do osób uzależnionych, ale nie tylko. Jak zwykle program zapewni Fundacja Elim z Wisły. Będzie dużo tzw. „świeżych świadectw” i oprawa muzyczna, jak też drobny poczęstunek. Odbędzie się to w sali nad biblioteką, od godz. 18.00.

Natomiast w grudniu - 3-go, we wtorek, od godz. 18.00, jesteśmy zaproszeni do Chorzowa na koncert charytatywny. Odbędzie się on w Chorzowskim Centrum Kultury na ul. Sienkiewicza 3 (tel.: (32) 349 78 60). organiozatorem jest Centrum Uskrzydlij Dzieciaki, pod szefostwem Iwonki Nawrot.

Z kolei potem odbędą się u nas też nad biblioteką warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki, które jak zwykle poprowadzi również Iwonka Nawrot. Będzie to 5-go grudnia - czwartek, też od godz. 18.00.


A więc Zapraszamy

Aktualności na wrzesień/październik 2013 r.

Nasze życie biblioteczne toczy się dalej. We wrześniu lub październiku będziemy wysyłać upomnienia do czytelników, którzy przetrzymują nasze książki czy płyty.

Jeżeli chodzi o kolejne warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki, to najszybciej prawdopodobnie odbędą się one w listopadzie.

Tym razem chcę zachęcić do czytania mężczyzn. A oto co mogę im polecić:

 • Dzikie serce : tęsknoty męskiej duszy - J. Eldredge
  „Większość mężczyzn uważa, że Bóg postawił ich na ziemi, aby byli dobrymi chłopcami... Właśnie to uważamy za wzór dojrzałości chrześcijańskiej. Tymczasem warunkiem uchwycenia tego, co konstytuuje mężczyznę, jest zrozumienie trzech fundamentalnych pragnień, kryjących się głęboko w jego sercu: pragnienie stoczenia bitwy, przeżycia przygody i uratowania damy w nieszczęściu.” Książkę powinna przeczytać również każda żona i każda matka mająca syna.
 • Mężczyzna na obraz Boga - J. Hohnberger
  „Autor wskazuje to „brakujące coś”. Nie boi się poruszać trudnych tematów, ale podaje też proste rady, które - jeśli stosowane konsekwentnie - pozwolą doświadczyć uzdrawiającej prawdy...”
 • Tato jakiego potrzebują twoje dzieci - C. Casey
  Autor książki zaprasza nas na spotkanie z kilkunastoma wspaniałymi ojcami, którzy będąc wybitnymi autorami i trenerami rodzinnymi, umiejętnie motywują i zachęcają mężczyzn do stawiania czoła trudnym wyzwaniom oraz podsuwają ciekawe odpowiedzi na fundamentalne pytanie. Jak być ojcem w XXI wieku? 100 wersetów biblijnych, które każdy powinien znać na pamięć R. J. Morgan
 • Przedstawione tutaj jest 100 wersetów Biblijnych, które każdy człowiek poważnie wierzący powinien znać na pamięć. Każdemu wersetowi towarzyszy krótka analiza, bądź historia z nim związana, a nierzadko również interesująca myśl innego autora lub wskazówka ułatwiająca zapamiętywanie.
 • Miej odwagę kochać - Kendrick S., Kendrick A.
  Ta książka to podróż, w którą każdy z nas powinien się wybrać. Jest „to czterdziestodniowe wyzwanie dla mężów i żon pomagające im zrozumieć i praktykować bezwarunkową miłość w życiu codziennym. Niezależnie od tego czy Wasz związek małżeński wisi na włosku czy też postrzegacie go jako silny i zdrowy...”

Aktualności na lipiec/sierpień 2013 r.

Ostatnio nasza grupa piątkowa spotyka się coraz częściej na spotkaniach towarzyskich. I tak mieliśmy w minioną niedzielę pieczenie naleśników. Natomiast w sobotę odbyły się zapowiadane warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki. Tym razem były robione obrazki z plasteliny i sprayów. Ładnie to wyszło. A jeżeli pogoda dopisze to w kolejną sobotę czyli 29-go czerwca pojedziemy do Cisownicy obejrzeć Izbę pamięci o Jurze Gajdzicy i spotkać się z gościnnymi gospodarzami, z Henią i Jurkiem Szarcem. Mamy nadzieję, że uda nam się tam ognisko.

Modlimy się o naszego proboszcza Adama, który od około pół roku ma problemy ze zdrowiem. Nieraz bardzo go nam brakuje.

Niestety nie wszyscy jeszcze zareagowali na upomnienia czy to telefoniczne czy listowne. Z zeszłego roku zalega nam jeszcze 21 czytelników. Proszę rzućcie okiem na wasze półki czy przypadkiem nie ma tam czegoś z naszej biblioteki, co macie zbyt długo.

A poniżej zamieszczamy ulotkę od naszych przyjaciół z Chorzowa, od naszej kochanej Iwonki Nawrot

Aktualności na maj-czerwiec 2013 r.

Tym razem moje informacje chcę poświęcić zwłaszcza naszym spotkaniom piątkowym. Jak sama nazwa wskazuje odbywają się one w piątki (w każdy piątek!). Do niedawna odbywały się one głównie w bibliotece, ale w związku z tym, że nas jest coraz więcej (nawet 18 osób!), a salka nad biblioteką jest często wolna około godz. 19.00 do 22.00, więc chętnie z niej korzystamy, tym bardziej, że w niej można oglądać nagrania DVD. Najczęściej oglądamy serię Projekt Prawda. A tematy z powodzeniem najczęściej wykładane są przez Roberta Szczypkę. Czasem też mamy studia biblijne i jest dyskusja.

Nasze spotkania składają się z części towarzyskiej, ogłoszeń, potem są modlitwy i temat biblijny oraz dyskusja. Czasem po spotkaniu idziemy do pobliskiej „Grilaty”. Co pewien czas też chodzimy na kręgle czy mamy wycieczkę rowerową. Mieliśmy też pieczenie pączków w tłusty czwartek i pieczenie pizzy w pewną sobotę. Czasem też mamy wspólne ognisko. Zdarza się, że spotkanie piątkowe jest u kogoś w domu. Wtedy schodzimy się do biblioteki aby zabrać osoby, które nie mają samochodu i o 19.10 jest wyjazd.

Życie w naszej wspólnocie jest dobrym sposobem na samotność, a przede wszystkim bardzo dobrym sposobem na zbliżenie się do Boga.

Może w przyszłym miesiącu w sobotę czy niedzielę pojedziemy do Cisownicy aby obejrzeć Izbę pamięci o Jurze Gajdzicy i wysłuchać Henrykę Szarzec, która z swoim bratem Jerzym zorganizowała tę izbę pamięci, a która również chętnie swój wykład oprze o wiedzę i doświadczenie życia wg Biblii. Tam również możemy zorganizować ognisko. Jura Gajdzica to ich przodek, który był włościaninem i właśnie dokładnie tam w Cisownicy mieszkał i działał. Jednocześnie jest on pierwszym chłopem w Polsce mającym swoją biblioteczkę (około 60 książek - historyczne i religijne!) i który miał swoje ekslibrysy, które przetrwały do dziś. Był on też osobą głęboko wierzącą w Boga. Pisał on też swój pamiętnik. Żył na przełomie XVIII i XIX wieku.

Wiadomo już kiedy odbędą się warsztaty plastyczne - Pomoc dla Afryki. A mianowicie 22-go czerwca - sobota, od godz. 16.00 w sali nad biblioteką. Poprowadzi je jak zwykle Iwona Nawrot.

W tym miesiącu realizujemy upomnienia. Upominamy telefonicznie, bądź listownie osoby mające u nas zaległości od zeszłego roku i z wcześniejszych lat. Bardzo prosimy o regularny kontakt z naszą biblioteką. Osobiście lub przez telefon czy przez internet.

Zapraszamy Serdecznie do naszej biblioteki aby coś wypożyczyć lub aby być uczestnikiem jakiegoś naszego spotkania. W tym celu zachęcam do kontaktu ze mną - 509 366 875 (godz.12.00 do 22.00.)

- Renia Świder

Aktualności na marzec/kwiecień 2013 r.

No i odbyło się spotkanie misyjne (17.01.) z udziałem Iwonki Nawrot, jak i warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki (23.02.). Zrobiono pudełka inspirowane Świętami Wielkanocnymi. Zostaną one sprzedane aby pomóc dzieciom.

Fundację Iwonki Nawrot można też wesprzeć poprzez odliczenie od podatku 1%.

A oto Nr KRS 0000247448
Adres: Fundacja „dodaj dzieciom skrzydeł...”
ul. Gwarecka 4/1
41-500 Chorzów
Konto: ING Bank Śląski o/Chorzów
25 1050 1243 1000 0023 0213 7175

Można wskazać cel podając wybrany dopisek:

 • Wsparcie dożywiania, organizowanie pomocy i bezpłatnych zajęć dla chorzowskich dzieci z najuboższych i dysfunkcyjnych rodzin - dopisek „Pomoc dla dzieci”.
 • Pomoc dla rodzin wielodzietnych oraz wsparcie oświaty i dożywiania dla afrykańskich dzieci - sierot i bezdomnych z Burkina Faso - dopisek „Pomoc dla Afryki”.

www.dodajdzieciomskrzydel.pl
Iwona Nawrot tel. 691 945 202

Aktualności na styczeń/luty 2013 r.

Spotkania piątkowe dalej cieszą się dużym powodzeniem. I właściwie kogo na nie zaproszę to przychodzi. W planach jest aby w lutym mówcą u nas był nasz proboszcz Adam Podżorski, który jest znany z tego, że jest biblistą.

Natomiast spotkanie z Iwonką Nawrot nie odbyło się w grudniu, ale będzie 17-go stycznia - czwartek, od godz. 17.00. Cały czas pamiętam o ustaleniu z nią warsztatów plastycznych - pomoc dla Afryki.

Niedawno pojawił się pomysł, aby w bibliotece zorganizować grupę wzrostu dla dziewczyn, w wieku 18 lat do 30-tu i więcej. Jest już trochę chętnych osób, ale jednak zbyt mało aby zacząć prowadzić grupę. Prawdopodobnie będziemy realizować książkę pt.: „Najlepsza ze wszystkich” - Gien Karsen. Dlatego wszystkie dziewczyny i kobiety w podanym przedziale wiekowym prosimy o zastanowienie się na tym i jeżeli jest ktoś chętny to prosimy o zgłoszenie tego w bibliotece, zostawiając numer telefonu oraz imię i nazwisko. Przypuszczalnie grupa będzie się odbywać w czwartki od godz. 18.00., chyba od 24-go stycznia lub trochę później. A opiekunem grupy będę ja, czyli Renia Świder.

27-go stycznia ma się odbyć zebranie roczne, na którym będzie pewnie omawiana sprawa remontu na plebani, remontu pomieszczeń dla biblioteki. Módlmy się aby ta sprawa ułożyła się dla nas pomyślnie.

Aktualności na listopad/grudzień 2012 r.

Czas szybko mija i mamy już koniec listopada. Nasze aktualności powstają dopiero teraz, bo tak się złożyło, że niedawno zostało postanowione, kiedy będzie u nas kolejne Spotkanie Afrykańskie, które jak zwykle wypełni swoją prelekcją Iwonka Nawrot. Będzie mówić nie tylko o Afryce, ale i o dzieciach z Chorzowa, którymi codziennie się opiekuje. Spotkanie odbędzie się 13 grudnia od godz. 17.00. Jest to drugi czwartek miesiąca i będzie to w ramach godziny biblijnej, która wtedy ma charakter spotkania misyjnego. Wtedy też chyba zostanie postanowione, kiedy odbędą się warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki. Warsztaty te prawdopodobnie też poprowadzi Iwonka. Módlmy się aby zima nie wpłynęła niekorzystnie na dojazd naszej mówczyni.

Cieszymy się, że salka nad biblioteką jest już wyremontowana, dzięki temu w i w bibliotece jest cieplej. Nasze spotkania piątkowe, na które przychodzi coraz więcej osób, też nieraz będą się w niej odbywać, jak będziemy potrzebować obejrzeć jakiś film czy wykład.

Niestety przesuwa się termin wyremontowania pomieszczeń na plebani dla biblioteki. Modlimy się aby pożyczki na zrobienie salki jak najszybciej spłacono i by zgromadzono potrzebne pieniądze na remont pomieszczeń dla nas.

8 grudnia - w sobotę będziemy obchodzić święto wolontariusza, na które Serdecznie Zapraszamy wszystkich naszych wolontariuszy. Będziemy dziękować Bogu za Jego liczne błogosławieństwa i prosić o kolejne.

Aktualności na wrzesień/październik 2012 r.

Jak zwykle w sierpniu mamy już komplet płyt CD z Tygodnia Ewangelizacyjnego z Dzięgielowa z tego roku oraz nowe książki, gdyż prawie, że co miesiąc pojawiają się u nas nowości, a czasem i częściej. Mamy też bardzo ciekawe nowe filmy na DVD pt.: „Odważni”, „Boska interwencja” i „Nazywam się Khan”.

Modlimy się o to aby biblioteka jak najszybciej została przeniesiona do budynku plebani, gdzie parafia przygotuje nam miejsce. Mo że to będzie październik, a może nawet później. Obecnie dalej jest remontowana salka nad biblioteką, ale my działamy jak zwykle.

Jak tylko będzie możliwość zorganizujemy kolejne warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki, na które każdy kto chce może dołączyć. Najszybciej mogą się one odbyć w październiku lub listopadzie.

Polecane nowości. Tym razem na temat rodziny.

Usłyszeć, czego nastolatki nie mówią - Gutton P., Villeminat V.

W okresie dojrzewania nastolatka między nim i rodzicami dochodzi do swego rodzaju osłabienia więzi, przy jednoczesnym silnym zapotrzebowaniu na nowe relacje. Coś się psuje i z tego powodu każdy czuje się osamotniony. Autor tej książki jest uniwersyteckim profesorem, psychoanalitykiem i psychiatrą. Warto przeczytać.

O rodzinie w 60 minut - Parsons R.

Lektura ze wszech godna polecenia, szczególnie dla rodziców, którzy stracili już nadzieję, iż kiedykolwiek uda im się skuteczniej radzić sobie z problemami wychowawczymi. Dzięki licznym przykładom i opowieściom z życia wziętym, czyta się jednym tchem. Napisana w sposób przyjazny i z humorem.

Dwanaście kłamstw, które żony mówią mężom - Riter T., Riter S.

W książce tej omówione jest dwanaście najczęściej spotykanych kłamstw, które żony mówią mężom. Autorzy ujawniają to, co kobiety chcą powiedzieć naprawdę, jak i to, co pragnęłyby usłyszeć. Choć książka ta napisana jest z myślą o kobietach, mężczyźni też mogą wiele zyskać z tej lektury.

5 tajemnic dobrego seksu - Rosberg G., Rosberg B.

Autorzy tej książki prowadzili szerokie badania nad ludzką płciowością. Jest 5 takich kategorii. Kategorie te różnią się w zależności od płci, dlatego jest tak ważne, by rozumieć, czego twój współmałżonek naprawdę pragnie i oczekuje od seksu. Gwarantujemy, że będziecie mocno zaskoczeni.

Dużo zależy od czytelników czy wspomogą finansowo remonty na parafii, aby biblioteka mogła się przenieść do centralnego budynku parafii. Zapraszamy i dziękujemy za wszelką pomoc.

Aktualności na lipiec/sierpień 2012 r.

Powoli zbliża się Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie, bo to 7 do 15 lipiec!Na którym jak co roku robimy duże zakupy nowych książek i płyt, jak też kupujemy komplet płyt CD z „tygodnia”, zawierający: ewangelizacje, wykłady, seminaria, nabożeństwa. Już mamy grono czytelników, którzy pomogą nam przy sprawdzaniu książek pod względem merytorycznym. Znalazłam też trochę osób, które będą pomagać przy stoisku afrykańskim, niektóre z nich też to wykonywały w zeszłym roku.

W minionym tygodniu było spotkanie rady parafialnej i komitetu parafialnego, gdzie jednogłośnie ustalono, że nasza biblioteka zostanie przeniesiona do budynku głównego parafii, naprzeciwko kancelarii. Niestety ta decyzja zależy jeszcze od spraw finansowych naszej parafii - bo trzeba to pomieszczenie jeszcze wyremontować. A więc jest się o co modlić, bo to większe pomieszczenie, a jednocześnie pomieszczenie w budynku głównym parafii, może bardzo korzystnie wpłynąć na dalszy rozwój naszej biblioteki, gdyż wiele osób się w nim przewija zwłaszcza w niedziele. Przewidywany termin przenosin to wrzesień lub październik.

Aktualności na maj/czerwiec 2012 r.

W najbliższych dniach ma się zacząć remont salki, która jest nad biblioteką. Będziemy się starać aby praca biblioteki w związku z tym odbywała się bez zakłóceń. Jedynie warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki najszybciej możemy zrobić po tym remoncie. Więc prawdopodobnie będzie to najszybciej we wrześniu.

Jest szansa na to aby pomieszczenia biblioteki były naprzeciwko kancelarii. Co by było chyba najlepszym rozwiązaniem dla nas. Na pewno w ten sposób jeszcze bardziej rozczytalibyśmy naszych parafian, którzy często przychodzą do tego budynku.

Jesteśmy w trakcie robienia upomnień. Niestety dużo osób zalega od zeszłego roku. Zwykle upomnienia robimy wiosną i jesienią. Najpierw telefonujemy, a jeżeli to się nie uda, to piszemy upomnienia.

Od początku roku do inwentarzy wpisaliśmy około 120 książek, ponad 30 płyt DVD i 50 płyt CD. Są już też wpisane wszystkie płyty DVD, przegrane z kaset wideo (około 150 kaset). A więc jest w czym wybierać.

Zapraszamy Serdecznie do nas!

Aktualności na marzec/kwiecień 2012 r.

Już dziś wiemy kiedy będzie IV Spotkanie Afrykańskie, a mianowicie 15 marca -czwartek, godz. 17.00 w sali nad naszą biblioteką. Spotkanie jak zwykle wypełni nasza nieoceniona Iwonka Nawrot - szef Fundacji „dodaj dzieciom skrzydeł”. Spotkanie to odbędzie się w ramach comiesięcznego spotkania misyjnego.

Natomiast na razie nie wiemy kiedy będą warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki.

Od paru tygodni cieszymy się większą liczbą uczestników spotkań piątkowych (godz. 19.00. - najczęściej w bibliotece). A co dopiero będzie jak będziemy mieć powiększone pomieszczenie!Na co dalej się zanosi w tym roku.

W styczniu zrobiliśmy większe zakupy książek, a zwłaszcza płyt CD (około 30 płyt), DVD (10). W tym są również płyty anglojęzyczne. Natomiast płyty DVD z przegranych kaset wideo prawie wszystkie są już do wypożyczania.

A więc Gorąco Zapraszamy do nas!

Aktualności na styczeń/luty 2012 r.

Cieszymy się, bo rok 2012 zapowiada się dość pomyślnie, gdyż prawdopodobnie wtedy odbędzie się długo oczekiwany remont biblioteki, a przede wszystkim jej powiększenie o kolejne 3-cie pomieszczenie. Wtedy to nasze nowości obecne i przyszłe będą miały gdzie się podziać, a spotkania piątkowe i warsztaty plastyczne będą miały dużo większe pomieszczenie czytelni.

Kolejną pomyślną wiadomością jest to, że będziemy wspierać 5-te dziecko przez misję Compassion.

Ale nieco smutną wiadomością jest to, że „Wieczory świadectw”, które organizowała z nami Fundacja Elim z Wisły zawiesiły swoją działalność, jak też grupa wsparcia. Ale jeżeli znajdą się osoby, które chciałyby brać udział w tych spotkaniach - działalność znowu wznowimy.

Jeżeli chodzi o spotkania afrykańskie to chcemy jak najszybciej je kontynuować oraz warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki.

W związku z przełomem roku robimy pewne podsumowanie i okazało się, że każde odwiedziny naszego czytelnika kosztują nas około 8 zł, licząc jedynie zakupy nowości i opłaty za prace zlecone. Dlatego ciągle zbieramy deklaracje finansowe i pieniądze od naszych czytelników aby sprostać tym wyzwaniom. Za wszelkie wpłaty Serdeczne Bóg zapłać.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEKI ZA 2011 ROK.

Miniony rok był znowu rokiem rekordowym pod względem ilości wypożyczeń materiałów bibliotecznych, bo było ich 5 380 czyli tym razem już przekroczyliśmy ilość 5 000!

Natomiast nowością było to, że zaczęliśmy organizować tzw. Spotkania Afrykańskie i Warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki. Poprzez te spotkania wspieramy „Misję Serca i Ewangelii” przy CME w Dzięgielowie oraz Fundację „dodaj dzieciom skrzydeł”, które działają na terenie Burkina Faso w Afryce. Dalej wspieramy także 3 dzieci z Ugandy i Tanzani.

Z powodzeniem rozwijają się Spotkania piątkowe na terenie biblioteki i nie tylko, na które ostatnio zaczęły przychodzić oprócz stałych bywalców również nowe osoby.

W zeszłym roku również działała „Grupa wsparcia” dla osób chorujących psychicznie i odbywały się „Wieczory świadectw” dla osób uzależnionych.

Cieszymy się, że wszystkie kasety wideo zostały przegrane na płyty DVD, które są przeznaczone do wypożyczania. W znacznym stopniu też został skatalogowany nasz Informator Parafialny. Natomiast katalog kaset audio, których jest 3 250 jest ukończony i zaczęliśmy przegrywać kasety audio na płyty CD.

Regularnie umieszczamy nasze artykuły w „Wieściach skoczowskich” i Informatorze Parafialnym.

Nasza filia w Pierśćcu również działa owocnie.

Wiele zawdzięczamy naszym wolontariuszom i sponsorom. Za co im gorąco dziękujemy. Dziękujemy też bardzo za przychylność i konkretną pomoc naszym Księżom i Radzie Parafialnej.

Aktualności na listopad/grudzień 2011 r.

Zapraszamy do naszej płytoteki

...a jest z czego wybierać, bo są to filmy fabularne, dokumentalne oraz wykłady na różne tematy. A przede wszystkim są to filmy inspirowane Biblią, która jest najbardziej poczytną książką wszechczasów - i każdy powinien ją w swoim życiu przynajmniej raz przeczytać - a jednocześnie klasyką, bo jest zawsze aktualna. W tym zbiorze mamy też wiele filmów dla dzieci i młodzieży.

A oto co szczególnie wszystkim polecamy - to film Maria Magdalena: Podążając przez 3 lata za Jezusem, Maria Magdalena widziała jak życie ludzkie zostaje przemienione. Była świadkiem cudów i odzyskanej nadziei. Nauczyła się od Jezusa nowego spojrzenia na ludzi.

Mamy też dużo koncertów min. jest to ostatni koncert bardzo znanego zespołu z Wielkiej Brytanii, Delirius. Mamy też Opowieści z Narni - do obejrzenia i do słuchania, Władcę pierścieni (3 części), Matrix (też 3 części).

Bardzo ciekawym filmem jest film Wbrew wszystkim wrogom, który przedstawia to jak Bóg działa współcześnie w Izraelu. Tych różnych filmów DVD mamy obecnie około 400, a chyba jeszcze w tym roku wprowadzimy około 150 filmów przegranych z kaset wideo.

Mamy też film o Lutrze i filmy o tym jak wygląda życie chrześcijan, którzy są prześladowani. Oczywiście mamy też filmy biograficzne o Panu Jezusie jak: Jezus z Nazaretu reż. Franco Zeffirelli i Pasje reż. Mel Gibson czy filmy pomocne dla nauczycieli w tym i dla katechetów różnych wyznań, adresowane do nastolatków i młodzieży (często są one 30 minutowe aby na lekcji je jeszcze omówić z uczniami).

Z wykładów mamy wiele nagrań doktora Kenta Hovinda, który demaskuje ewolucjonistów robiąc to w humorystyczny sposób.

Mamy też około 800 płyt CD, czyli do słuchania. Wśród nich są płyty muzyczne, które są bardzo zróżnicowane pod względem stylów. Są też koncerty, wykłady, w tym dla kobiet i dla mężczyzn, jak też komplety płyt z Tygodni Ewangelizacyjnych z Dzięgielowa.

Zapraszamy do nas!

Aktualności na wrzesień/październik 2011 r.

Tym razem nasze aktualności ukazują się nieco później w związku z poślizgiem z powodu wakacji i urlopów.

Cieszymy się, że kolejny „Wieczór świadectw” - trzeci już w tym roku - odbędzie się 13 października - czwartek, jak zwykle o godz. 18.00 i z drobnym poczęstunkiem. Natomiast grupa wsparcia odbywa się dalej co wtorek od godz. 15.30. W listopadzie spodziewamy się więcej uczestników, gdyż niektóre osoby pewnie do nas trafią dzięki p. Bogumile Trzaska, która jest pełnomocnikiem do spraw osób niepełnosprawnych w naszym mieście. Spotkania piątkowe (godz. 19.00. - biblioteka) odbywają się dalej z tym, że czasem jest to w gościnnym domu Oli, zwłaszcza wtedy jak spotykamy się w czwartek (więcej na ten temat pod moją kom. 509 366 875 godz. 12.00. do 22.00.).

Jeżeli chodzi o IV Spotkanie Afrykańskie to odbędzie się ono prawdopodobnie w listopadzie lub w grudniu. Podobnie jest z warsztatami - pomoc dla Afryki. Spotkania te dlatego będą nieco później, bo Iwonka Nawrot została niedawno prezesem Fundacji „Dodaj dzieciom skrzydeł” i ma teraz w związku z tym dużo zajęć. Patrz www.dodajdzieciomskrzydel.pl .

Zaczęliśmy modlić się o dzieci z Kambodży - patrz internet TVN - poniedziałek 10.10.2011 r. - Rozmowy w toku - Ewa Drzyzga.

Wszystkich Zapraszamy Serdecznie do naszej „Biblioteki dla każdego” w Skoczowie.

Aktualności na lipiec/sierpień 2011 r.

Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie zbliża się dużymi krokami, gdyż ma być od 2 do 10 lipca. Jak zwykle chcemy tam kupić większą ilość książek i prawdopodobnie komplet płyt CD z ewangelizacjami, wykładami i seminariami, które tam się odbędą. Będziemy się starali jak najszybciej opracować te zbiory aby czytelnicy nie musieli zbyt długo na nie czekać.

Natomiast grupę wsparcia nie zawieszamy jednak na lipiec i sierpień. Zapraszamy, na godz. 15.30 - wtorek. Przypominamy, że jest to grupa wsparcia dla osób chorych na depresję i schizofrenię, które są w tzw. remisji, czyli nie wymagają obecnie leczenia szpitalnego.

Z kolei spotkania piątkowe będą raczej odbywać się regularnie, jak zwykle od godz. 19.00. Zapraszamy na nie wszystkie osoby, które są zainteresowane studiowaniem Biblii.

A jeżeli chodzi o „Wieczory świadectw” - dla osób uzależnionych ale nie tylko - to prawdopodobnie kolejny odbędzie się we wrześniu.

Nieco szybciej chyba będą warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki, bo w sierpniu.

A spotkania Afrykańskie będą się odbywać już teraz raz na kwartał. Czyli następne będzie we wrześniu. W związku z tym, że końcem lipca będzie kolejna wyprawa do Burkina Faso bardzo mile są widziane wszelkie wpłaty na ten cel. Można tego dokonać najlepiej w naszej bibliotece w środy, czwartki i piątki w godzinach otwarcia.

Aktualności na maj/czerwiec 2011 r.

Zaczął już się piękny miesiąc maj, a w naszej bibliotece również kwitną różne inicjatywy. Spotkania Afrykańskie cieszą się dużym powodzeniem. II Spotkanie Afrykańskie odbędzie się 16 maja - poniedziałek, od godz. 17.00. I będzie to w znacznym stopniu powtórzenie tego co było w miesiącu marcu. Cieszymy się, że Iwonka Nawrot - szef Misji Serca i Ewangelii (www.afryka.cme.org.pl) do nas lubi przyjeżdżać, a nawet będzie znowu prowadzić Warsztaty plastyczne - pomoc dla Afryki, które odbędą się po raz drugi. Będzie to 14 maja w sobotę od godz. 16.00.

Natomiast 13 maja odbędzie się kolejny Wieczór świadectw, który jak zwykle wypełni Chrześcijańska Fundacja Elim z Wisły.

Dzięki Bogu robimy ciągle zakupy nowości: książek i płyt. Od początku roku do chwili obecnej wpisaliśmy 96 książek, z tego tytułów jest 53. Natomiast płyt CD kupiliśmy 14, a DVD 16.

Staramy się już pozyskiwać środki finansowe na zakupy książek i płyt na Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie.

Zaczęliśmy też opracowywać nasz Informator Parafialny.

Aktualności na marzec/kwiecień 2011 r.

Ostatnio żyjemy nowymi spotkaniami, które zaczną się u nas odbywać. A mianowicie tzw. Spotkaniami Afrykańskimi. Pierwsze z nich ma się odbyć 19 marca - sobota, godz. 16.30, w sali nad biblioteką. Celem tych spotkań jest konkretna pomoc Misji Serca i Ewangelii przy CME w Dzięgielowie, której szefem jest Iwonka Nawrot. Tę działalność będziemy wspomagać Warsztatami - pomoc dla Afryki, które będą angażować osoby umiejące robić różne ozdoby czy szyć lub osoby, które chcą się tego nauczyć. Jeżeli ktoś ma ochotę dołączyć do naszych spotkań to będziemy się bardzo cieszyć. W tym celu należy skontaktować się ze mną - Renią Świder - w środę, czwartek czy piątek w godzinach otwarcia biblioteki lub pod kom. 509 366 875 (12.00 - 22.00).

Modlimy się o to aby do nas do Skoczowa mógł przyjechać zespół „Gospel z miłości” (www.zmilosci.pl), który jest zespołem wspierającym MSE. Planujemy aby po ich koncercie została zebrana ofiara dla Burkino Faso. Więcej na ten temat na www.afryka.cme.org.pl

Będziemy mieć też kolejny „Wieczór świadectw”, również w sali nad biblioteką. 17 marca - czwartek, godz. 18.00. Przypominamy, że to spotkanie jest przeznaczone dla osób uzależnionych, ale nie tylko. Jak zwykle program przygotuje Chrześcijańska Fundacja Elim z Wisły. Będzie drobny poczęstunek.

Tak się składa, że 19 kwietnia będziemy świętować 25-lecie biblioteki!Jeszcze nie wiemy w jakiej to będzie formie. Możemy jednak z serca powiedzieć, że jest to dla nas dużą radością, że nasz Pan Jezus doprowadził nas, aż dotąd!

Aktualności na styczeń/luty 2011 r.

Rok zaczął nam się bardzo pracowicie. Trzeba było przygotować różne sprawozdania i raporty za zeszły rok. Ale to cieszy, bo się np. okazało, że wszystkich wypożyczeń za zeszły rok mieliśmy blisko 5000!Takiej ilości jeszcze nie było!Ponadto okazało się, że miesięcznie przybywa nam książek, płyt i trochę kaset za około 1000 zł.

W zeszłym roku prace biblioteki skupiały się wokół dalszych prac nad katalogami. Katalog książek robimy na bieżąco z wyjątkiem katalogu przedmiotowego, ale w tym roku chcemy go ukończyć. Katalogi kaset audio i wideo są na ukończeniu, jak też katalogi płyt, gdyż do tych nośników trzeba dokończyć jeszcze tylko tzw. streszczenia. Od tego roku chcemy zacząć robić katalog czasopism i chyba zaczniemy tę pracę od opracowania naszego „Informatora Parafialnego”.

Przez cały miniony rok odbywały się najczęściej na terenie biblioteki spotkania piątkowe skupiające tzw. „młodych dorosłych”, którzy wspólnie studiują Biblię. Oprócz tego we wtorki działała grupa wsparcia dla osób chorych psychicznie i ich rodzin. Natomiast nowe spotkania, które odbywały się na naszej parafii to „Wieczory świadectw” dla osób uzależnionych, ale nie tylko, będące organizowane przez grupę wtorkową i piątkową. Skupiały one średnio około 60 osób jednorazowa i odbyły się 5 razy. Program zawsze zapewniała Chrześcijańska Fundacja Elim z Wisły.

Dalej wspieraliśmy 3 biednych dzieci z Afryki modlitewnie i materialnie.

Również regularnie umieszczaliśmy nasze artykuły w „Wieściach Skoczowskich” i „Informatorze Parafialnym”. Raz też byliśmy w radio. A w „Naszych Inspiracjach” ukazał się obszerny artykuł o naszej bibliotece, autorstwa Anny Chmiel.

Nadal nas cieszy działalność naszej filii w Pierśćcu.

Wiele zawdzięczamy naszym sponsorom i wolontariuszom, którzy pracowali ofiarnie. Za co im gorąco dziękujemy. Dziękujemy też bardzo za przychylność naszym Księżom i Radzie Parafialnej.

Jednak jest pewien problem, a mianowicie bardzo borykamy się z brakiem miejsca na nowe zbiory i brakiem miejsca w czytelni, gdzie odbywają się nasze spotkania. Jest to ogromnie ważne aby w tym roku powiększyć pomieszczenie biblioteki o zaadoptowany garaż znajdujący się obok. O tym problemie mówimy już dłuższy czas i mamy nadzieję na poparcie i konkretne posunięcia.

Aktualności na listopad/grudzień 2010 r.

Życie w naszej bibliotece toczy się dalej. Zapisują się nowi czytelnicy, przybywa nowych książek i płyt. Pojawiają się nowi wolontariusze i nowe osoby na spotkaniach.

30 września odbył się 4 „Wieczór świadectw” z udziałem Chrześcijańskiej Fundacji Elim z Wisły. Było na sali około 50 osób. Był to dla wielu uczestników bardzo dobry czas. Spotkanie to jak zwykle było przygotowane przez naszą wtorkową grupę wsparcia, a po spotkaniu sprzątała grupa osób z spotkań piątkowych.

Jeżeli ktoś ma ochotę dołączyć do tych spotkań - to Serdecznie Zapraszamy:

 • wtorek - 15.30, biblioteka - spotkania dla osób chorych na depresję lub schizofrenię i ich rodzin
 • piątek - 19.00, biblioteka - dla wszystkich chcących studiować Biblię

Natomiast kolejny „Wieczór świadectw” odbędzie się prawdopodobnie w listopadzie.

Znamy też już datę „Opłatka” w Poradni Zdrowia Psychicznego (4 piętro) na ul. Krzywej w Skoczowie - jest to 16 grudnia, czwartek godz. 16.00. Poczęstunek tak jak w ubiegłym roku, będzie przygotowany przez tamtejszą poradnie. Na to spotkanie szczególnie są zaproszone osoby chorujące psychicznie i ich rodziny.

  A oto nowe tytuły książek, które chcemy polecić:
 • Możesz więcej - Cymbala J., Merrill D.
 • Odbudowanie życia w obfitości - Wieja A.
 • Idealna dziewczyna - Strickland I.
 • Złożyłem obietnicę - Lagrottaglie N.
 • Zaufać - Szwed J.
 • Zbaw mnie ode mnie samego - Welch B.
 • Pozwolił nam wołać Ojcze - ks. Czyż L.
 • Przygotuj się na przyjście Pana - Mulinde J.
 • Sekret niezwykłego życia - Pierce J.
 • Zakuci w kajdany - Bosowska K.
 • Zmieniaj historię poprzez modlitwę i post - Prince D.
 • Polska - twoja Ziemia Obiecana - Krzywodajć A.
 • Wieczność - Bevere J.
 • Duchowa susza - Trobisch W.

Renia Świder

lipiec/sierpień 2010 r.

No i już jesteśmy po Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie. Oczywiście jak zwykle zrobiliśmy tam większe zakupy książek i też jak zwykle kupiliśmy komplet płyt CD z T.E. Tym razem to jest 46 płytek w ładnej kolorowej oprawie. Nowym zakupem też są płytki DVD z wykładami z „Koinoni” w Ustroniu. Natomiast w „Naszych Inspiracjach” w jesiennym numerze prawdopodobnie będzie artykuł o naszej bibliotece.

Spotkania Grupy Wsparcia na razie zawiesiliśmy. Będziemy spotykać się od września. Również we wrześniu planujemy zorganizować kolejny, czwarty już „Wieczór świadectw”. Przypuszczalna data to 23 lub 30.09. br. Natomiast spotkania piątkowe chcemy raczej mieć przez cały czas letni. Również dyżury biblioteczne będą chyba bez zmian.

Aktualności w „Bibliotece dla każdego”

To co się dzieje w bibliotece, to nie tylko gromadzenie, opracowywanie i wypożyczanie zbiorów, ale i organizowanie różnych spotkań. I tak od zeszłego roku regularnie raz w tygodniu odbywają się spotkania Grupy Wsparcia dla osób chorych na depresję i schizofrenie oraz ich rodzin. Spotkania prowadzone są przez różne przygotowane do tego osoby, min. przez terapeutów i prawnika. Na spotkaniu najczęściej jest od 5 do 10 osób. Są to przeważnie renciści, którzy nie mają pracy, ale są w tzw. remisji, bo nie zajmujemy się osobami będącymi w ostrej fazie choroby. Jeżeli ktoś jest zainteresowany takimi spotkaniami może zadzwonić pod kom. 509 366 875 (12.00 - 22.00). Odbywają się one w bibliotece we wtorki od 15.30 i trwają do 17.30. Raz na parę miesięcy spotkanie mamy na Krzywej w czwartek w gościnnej Poradni Zdrowia Psychicznego.

Na bazie tych spotkań i spotkań odbywających się też w bibliotece w piątki odbywają się tzw. „Wieczory świadectw” dla których bardzo interesujący program zapewnia Chrześcijańska Fundacja Elim z Wisły. Fundacja ta zajmuje się walką z różnymi nałogami. Program polega na tym że parę osób po kolei opowiada jak wyglądało ich życie w nałogu, jak to się stało, że wyszli z nałogu i jak ich życie wygląda teraz. Nieraz jest to bardzo dramatyczne, wzruszające i pojawiają się łzy na widowni. Takie spotkanie odbyło się już w lutym i kwietniu ściągając licznych uczestników - aż 80 osób! Kolejne odbędzie się 17 czerwca o godz. 18.00. Staramy się zawsze zapewniać drobny poczęstunek i oprawę muzyczną. Każdy jest mile widziany.

Już półtora roku współpracujemy z misją Compassion wspierając modlitewnie i materialnie 4 biednych dzieci z Afryki. Milly, Veronice, Emmanuela i Nancy. W ten sposób mają one zapewnione wykształcenie, opiekę medyczną, dożywienie i kształcenie ze Słowa Bożego. A to w sumie tylko 136 zł na miesiąc na jedno dziecko!

Natomiast z wiadomości typowo bibliotecznych chcę podać, że na naszej stronie internetowej pojawił się ostatni, nowy katalog płyt, „katalog płyt inne”, który zawiera głównie MP3-ki. W ten sposób mamy już prawie wszystkie katalogi z grubsza zrobione z wyjątkiem części katalogu przedmiotowego książek i katalogu czasopism.

A więc Zapraszamy do naszej biblioteki i na naszą www.biblioteka.skoczow.pl

Zapraszamy do nas
Renia Świder

Centrum Misji i Ewangelizacji
 

Copyright © 2006 by Chwastek Paweł.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bibliothek für jedermann
43-430 Skoczów
ul.Zofii Kossak Szatkowskiej 74
tel. (33) 500 00 25
mail:biblioteka@ptew.org.pl
www: http://www.biblioteka.skoczow.pl