baner
      Jesteśmy na facebooku   STRONA GŁÓWNA |  KONTAKT |  wersja polska |  wersja angielska |  wersja niemiecka | 
 
Biblioteka - menu
dół menu
 
Informacje - menu
dół menu
 
O nas - menu
dół menu
 
Dodatki - menu
dół menu
 
 

Wypowiedzi naszych czytelników

linia

Iwona Krzywoń

W 2009 roku zapisałam się do naszej parafialnej biblioteki i tak oto zostałam jej stałą czytelniczką. Zainteresowały mnie chrześcijańskie książki , ponieważ w tamtym czasie moje serce było na etapie poszukiwania Pana Boga. Miałam wiele pytań ! I właśnie tam wśród książek znajdowałam na nie odpowiedzi. Byłam i jestem zafascynowana różnorodnością książek, płyt DVD, płyt CD, różnych czasopism, wykładów ewangelizacyjnych i kazań na kasetach i płytach. Najpierw czytałam powieści, chrześcijańskie książki z bohaterami biblijnymi w późniejszym czasie komentarze do ewangelii i listów i książki bardziej zaawansowane, zawierające głębsze treści teologiczne. Wybór jest zdumiewający i imponujący. Prowadząca bibliotekę Renata Świder zawsze dba, aby w naszej bibliotece znajdowały się wszelkie nowości książkowe jak również płyty DVD i CD. Tą miłość do książek przekazałam swojej już pełnoletniej córce, która również jest czytelniczką w naszej bibliotece. Mogę z dumą i radością powiedzieć, że biblioteka ta stała się moim drugim domem. Poznałam w niej wielu wspaniałych ludzi, organizowane są dla nas cotygodniowe spotkania tzw. ''grupka” czy spotkanie piątkowe. Na którym modlimy się, rozmawiamy o Bogu, słuchamy wykładu przygotowanego przez uczestnika spotkania lub jest studium biblijne. Wciąż napływają nowi chętni do takich spotkań. Możemy też udzielić sobie wsparcia duchowego. Jestem też wolontariuszką. Bardzo lubię swoją pracę w bibliotece. Każdemu polecam to miejsce w szczególności. Jeżeli czytać książki , to tylko książki chrześcijańskie z biblioteki parafijalnej w Skoczowie.

Polecam Serdecznie

Marcin Pantak

Jestem miło zaskoczony parafialną biblioteką, po raz pierwszy spotkałem się z tak niezwykłą, nietuzinkową Biblioteką. Przeogromny zasób książek, i to co mnie szczególnie urzekło ; otwarcie się na szeroki wachlarz literatury chrześcijańskiej.

Ogromnie miłym zaskoczeniem dla mnie było znalezienie książek również nurtu ewangelikalnego do którego należę. Pracująca tam sympatyczna siostra Renata Świder, bez pomocy której było by mi ciężko znaleźć potrzebne mi książki w takim gąszczu. A w tym gąszczu książek znalazłem tam najróżniejsze pozycje począwszy od takich klasyków jak książka Demosa Shakariana - Najszczęśliwsi na świecie, po nowości takie jak : Siły Światłości - Brata Andrew czy też pozycje znanego przywódcy i wzoru dla milionów osób zajmujących się liderowaniem w kościele - Josha McDowella. Również żaden pasjonat pozycji beletrystycznych, nie będzie zawiedziony gdy odwiedzi skoczowską bibliotekę. Sam jestem ich pasjonatem, dlatego szukam też dobrych wartościowych powieści o charakterze czysto biblijnym, nigdzie nie znalazłem ich aż w takiej ilości jak właśnie w tym cichym górskim miejscu. Również bardzo miłym akcentem było dla mnie zobaczyć w dużej ilości płyty i kasety popularnej muzyki chrześcijańskiej. Identycznie jak w przypadku literatury można zobaczyć znane i lubiane zespoły funkcjonujące na scenie Polskiej. Nie sądziłbym że zobaczę tu płyty takich grup jak : Filadelfia, i Trzecia Godzina Dnia (TGD). Aż się serce raduje widząc tyle świetnych płyt i kaset. Nie można też zapomnieć o półce z filmami i wykładami chrześcijańskimi, które aż się proszą by je tylko wypożyczyć, a proszę mi wierzyć nikt kto choć trochę lubi oglądać filmy czy też karmić się dobrym słowem, nie będzie nie zadowolony. Znalazłem tu liczne biografie : Marcina Lutra, Jana Husa czy też Johna Wesleya. Jeżeli ktoś interesuje się rocznikami teologicznymi czy też po prostu lubi zajrzeć co w dawnych czasach pisano w lokalnych chrześcijańskich gazetach... Po prostu czysta niesamowita historia jest zawarta w tych skarbnicach wiedzy. Kto zna choć trochę historie tego regionu, to wie jaki wpływ miała w dawnych latach ewangelickość, i sama idea reformacyjna na ludzi wokół Skoczowa i też zza rzeką Olzą, na Zaolziu. Oczywiście widząc taką ogromną rzeszę świetnej literatury , wypożyczyłem już nie jedną książkę, szczególnie do serca ostatnio przypadły mi : „Listy starego diabła do młodego” C.S.Lewisa, która jest niezwykle wartościową książką, ukazując to jak zło myśli i wytęża siły po to aby człowieka trzymać w szachu, wiele z tych wypowiedzi które wynikają z owych listów, gdy odpowiednio się na nie spojrzy to można z łatwością zobaczyć jak możemy się ustrzec od zakusów diabła . Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, polecam ją każdemu. Jest to książka którą naprawdę warto przeczytać i przechytrzyć tego który jest jak lew ryczący, który krąży szukając kogo by pożreć (1P 5.8).

Nie mógłbym zapomnieć o wspaniałej administracji biblioteki, o już wspominanej siostrze Renacie Świder, w żadnej innej bibliotece nie spotkałem się z taką precyzją i znajomością posiadanych woluminów. Atmosfera biblioteki jest niezwykła, wyczuwa się wokół obecność Ducha Św., co dodaje niezwykłości temu miejscu. Z racji że biblioteka jest między denominacyjna można tu spotkać różnych ludzi, z którymi można łatwo nawiązać kontakt i miło porozmawiać, nie ma tu sztuczności i anonimowości. Każdy się tu może poczuć jak w domu . To co jeszcze wyróżnia to miejsce od jemu podobnych to empatia ludzi tu przychodzących, gdy poszukujesz porady na dany temat, lub może masz duchowy problem, wysłuchają, doradzą, pomogą także usłużą modlitwą. Ze szczerym sercem polecam te bibliotekę każdemu. Tu każdy poczuje nowe znaczenie biblioteki, zobaczą że czas spędzony w niej nie musi być ograniczony tylko do wybrania książek ale może być dobrą i wielce pożyteczną formą spędzania czasu. Miłośnik książek chrześcijańskich a także muzyki i będzie się tu czuł jakby był w niebiańskiej bibliotece.

Jestem wdzięczny Bogu, że powołał do życia takie miejsce i tych ludzi aby i w takiej formie obdarowywać nas licznymi błogosławieństwami w takiej postaci. Wiem że jeszcze nie raz odwiedzę Bibliotekę w Skoczowskiej Parafii Ewangelickiej, bo wiem że naprawdę warto. Inne biblioteki od tej mogą się naprawdę dużo nauczyć.

Jeżeli jeszcze drogi czytelniku nie odwiedziłeś jej, to czym prędzej nadrób zaległości a zobaczysz że było warto.

Marcin Nowaczek

Swoją przygodę z biblioteką chrześcijańską mieszczącą się przy Kościele Św. Trójcy, przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie, rozpocząłem kilka lat temu. Wcześniej moja matka sporadycznie korzystała z jej zbiorów i o ile dobrze pamiętam trafiłem do biblioteki pierwszy raz właściwie całkiem przypadkowo zwracając wypożyczoną pozycję.

Zaraz na starcie uderzyła mnie w bibliotece ogromnie przyjazna, ciepła atmosfera w niej panująca. Malutkich wymiarów pomieszczenie było wykorzystane do granic możliwości przez regały z bardzo bogatą kolekcją pozycji książkowych różnej maści, oscylujących oczywiście głównie wokół tematyki religii chrześcijańskiej. Na domiar tego pomieszczenie nie mieściło tylko pozycji drukowanych na papierze w formie różnych tłumaczeń Biblii, poradników duchowych i nie tylko, pomocy w studiowaniu Słowa Bożego, świadectw pisanych, biografii, ale też i płyty CD i DVD.

Dla czytelników, którzy czasami chcą oderwać się od słowa pisanego, oferowała pokaźne zbiory albumów piosenek chrześcijańskich, wykładów w formie dźwiękowej na nośnikach typu kasety audio oraz płyty CD. Kiedy miałem ochotę na muzykę zdarzało mi się wypożyczyć taśmę i przy przyjemności słuchania miłych uchu melodii, miałem pewność, iż mój umysł nie będzie atakowany negatywnymi przekazami, jakich obecnie pełno jest w promowanej dziś przez media muzyce, która tak bardzo wypacza niestety młode umysły. Zbiorów bibliotecznych to jednak nie koniec.

Poza powyższymi do dyspozycji czytelników była ciekawa i niemała kolekcja filmów nie tylko przedstawiających biblijne dzieje Jezusa, apostołów, proroków lecz przedstawiających problemy dzisiejszego świata, pułapek kulturowych, naleciałości z pogańskich czasów, fałszywych kultów głównie wschodnich religii, zwiedzeń duchowych aktualnych czasów oraz problemów, z którymi boryka się dziś cała masa ludzi typu poszukiwanie wiary, kariera zawodowa zgodna lub niezgodna z chrześcijańskimi wartościami, budowanie związków uczuciowych oraz towarzyskich, seksualność, odpowiedzialność i samodzielność, czyli wkraczanie w dorosłość, także trudna walka z nałogami typu alkohol papierosy, narkotyki.

Przyjazna, ciepła atmosfera o której wspomniałem jest przede wszystkim budowana przez miłą obsługę w postaci różnych wolontariuszy oraz głównie panią Renatę Świder, która zawsze z chęcią służy pomocą w wyborze odpowiedniej lektury. Pani Renata nie zamyka się jednak tylko na pracę bibliotekarki. Poświęca się budowaniu kontaktów z ludźmi z Kościoła i nie tylko, również drogą mailową prze pocztę elektroniczną, gdyż biblioteka, co warto podkreślić posiada również komputer. Jako, że zbiory są wporowadzane do cyfrowego księgozbioru, szukanie właściwej pozycji jest jeszcze łatwiejsze.

Również ja sam, choć dziwnym trafem nie jestem ochrzony w protestanckim kościele, poza korzystaniem z biblioteki jako czytelnik, znalazłem dla niej miłe miejsce w małej grupie społecznościowej, która stara się poznawać Słowo Boże i studiować chrześcijańskie wartości. Pieczę nad nią sprawuje pani Renata, a grupa spotyka się co tydzień.

Gorąco zachęcam wszystkich, których interesuje tematyka chrześcijańska i nie tylko do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Ja zawsze znajdę coś ciekawego. W dzisiejszych nerwowych czasach warto znaleźć choć kwadrans dziennie na lekturę, słuchowisko lub film spośród przyparaialnych zbiorów. Tak spędzona chwila na pewno zaprocentuje w przyszłości, pomoże mądrzej i odważniej kroczyć przez życie.

Ewa Bujok

Korzystam z Biblioteki już kilka lat. W jej zasobach szukam tego, co wspiera słabe strony mojej osobowości - czytam książki psychologiczne i dobieram kasety. Lubię książki, w których bohaterowie doświadczają Bożej miłości. Traktuje też wypożyczone książki jako przewodnik, po nie zawsze zrozumiałej dla mnie Biblii. Bardzo się buduję jeżeli w treści książki znajduję potwierdzenie wersetu z 1.33 Przypowieściami Salomona "Lecz kto mnie słucha, bezpiecznie mieszkać będzie i będzie wolny od strachu przed nieszczęściem". Przez cały czas korzystania z biblioteki doświadczam miłej i przyjacielskiej atmosfery ze strony prowadzących i wolontariuszy.

Gustaw Hojdysz

Jestem stałym czytelnikiem Biblioteki Chrześcijańskiej przy Parafii Ewangelickiej w Skoczowie. Biblioteka ta posiada duży księgozbiór różnych cennych pozycji dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Oprócz książek można tam wypożyczyć kasety audio z wykładami biblijnymi, kasety video z ciekawymi filmami oraz płyty cd z pieśniami i muzyką religijną. Osoby działające w bibliotece prowadza ją wzorowo i potrafią doradzić w wyborze każdemu zainteresowanemu. W/w pozycje służą do pogłębienia wiary i życia duchowego. Gorąco zachęcam wszystkich do korzystania z bogatej oferty naszej biblioteki.

Renata Kajzar

Według R. Bacon'a "książki to okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie." Biblioteka parafialna w Skoczowie zachęca zatem, by wyruszyć w taką podróż po świecie drugiego człowieka. W swoich zbiorach zawiera wiele przewodników, encyklopedii, słowników biblijnych oraz komentarzy do poszczególnych ksiąg Pisma Świętego. Dzięki nim lepiej poznamy i zrozumiemy Boże Słowo. W zdobywaniu mądrości przydatne okazać się mogą także książki na temat życia duchowego, służby czy historii Kościoła. Na półkach biblioteki nie brakuje oczywiście chrześcijańskich powieści, które pozwalają odprężyć się, zapomnieć o kłopotach, zamienić nudne chwile na godziny radości. Biblioteka nie zapomina również o najmłodszych czytelnikach i ich opiekunach. Ci pierwsi odnajdą tutaj sporo wartościowych bajek, opowiadań i historii biblijnych. Na drugich czekają natomiast poradniki z zakresu psychologii i pedagogiki, wspomagające proces wychowywania i kształcenia dzieci.

Roman Kaleta

Jestem emerytem, dopiero od kilku lat korzystam z biblioteki. Staram się nadrobić w czytaniu ten stracony czas który przeszedł koło mnie. Przeczytane książki pozwoliły mi lepiej zrozumieć wiele prawd i zagadnień zawartych w Piśmie. Chciałbym polecić kilka książek do przeczytania a szczególnie: "Jezus naszym przeznaczeniem" W. Busch, do której to książki powinno się często wracać. Podam jeszcze kilka ciekawych tytułów: "Przebudzenie rozpoczyna się ode mnie", "Z Chrystusem przez świat" A. Jagucki, "Zawsze z Chrystusem" - A. Jagucki.

Ewa Karzełek

Od wielu lat z wielką radością korzystam z "Biblioteki dla każdego". Jako matka 9-ciorga dzieci, mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że właściwa książka podsunięta dziecku nieraz pomogła mi pokonać problemy wychowawcze. Moje dzieci przeczytały niemal wszystkie pozycje z działu dziecięcego i młodzieżowego. Kiedy potrzebowałam pomocy jak radzić sobie z moimi nastolatkami, również otrzymałam pomoc w postaci świetnej książki pt: "Granice w życiu nastolatków". Kiedy zaczęłam wchodzić w fazę klimakterium znów w mojej bibliotece znalazłam rozsądną pomoc i radę. Jestem głęboko przekonana, że Bóg i Jego Słowo są jedynym mądrym sposobem na życie i dlatego uważam, że literatura pomagająca kształtować wiarę oraz postawę posłuszeństwa wobec Bożych oczekiwań jest bardzo potrzebna każdemu. Tego typu książki, kasety, płyty oraz czasopisma są w tej bibliotece. Nie boje się więc, że moje dzieci czy też inni będą czytać byle co, ale wiem, że materiały z "Biblioteki dla każdego" zachęcą wszystkich do właściwych postaw, pomogą znaleźć cel i sens życia jak też dadzą chwilę dobrej rozrywki.

Marcin Podżorski

Dla mnie muzyka chrześcijańska jest bardzo pomocna w wielu sytuacjach. Kiedy jestem przygnębiony jakąś sytuacją, często przypominają się mi różne piosenki uwielbiające Boga i powoduje to że przestaję się martwić różnymi problemami, gdyż wiem ze jest ktoś kto mnie kocha i pomaga mi. W chwilach radosnych lubię słuchać szybkich, rytmicznych, radosnych piosenek, które dodają siły i radości. Kiedy chcę odpocząć słucham spokojnych hymnów uwielbiających lub utworów instrumentalnych. Uważam że powinniśmy dziękować Bogu za to, że powstaje coraz więcej zespołów chrześcijańskich grających bardzo różne style muzyczne dzięki czemu przesłanie tekstów dociera do wielu ludzi.

Halina Rusin

Zawsze interesowały mnie bibliografie znanych ludzi. Jak żyli, w jakim środowisku wzrastali, jak pokonywali życiowe trudności, w jaki sposób byli użyteczni dla innych. Szczególne korzyści jednak odnoszę czytając biografie ludzi, którzy dzięki Bożej łasce poznali Pana Jezusa, jako swojego Zbawiciela. W książkach tego typu ostatnio z uwagą śledziłam losy Hindusa od dzieciństwa przygotowywanego dopełnienia roli guru ("Śmierć guru" Rabi R. Maharaj), wolnomularza o wysokiej pozycji w organizacji ("Śmiertelna pułapka" James D. Shaw), czy mającego duże poważanie i przywileje księdza ("Pielgrzymka z Rzymu" B> F. Brewer). Ich świadectwa są przykładem, że człowiek mimo uznania i dobrobytu, nie zawsze jest szczęśliwy. Często jest tak jak w powiedzeniu: "Pompa na zewnątrz, pustka wewnątrz". Dopiero, gdy ci ludzie zaczęli czytać Biblię, a moc Boża przemieniła ich skruszone serca, wtedy odnaleźli sens życia w głoszeniu innym Słowa Bożego. Podobną treść zawiera autobiografia Kazimierza Murantego "Lotnik ewangelista", która obecnie czytam. Autora znałam osobiście, ponieważ pochodzę z tego samego zboru. Książka warta przeczytania, chociażby dlatego, że daje m. In. obraz życia wierzących ludzi w przedwojennej Polsce i w PRL-u, uwzględniając stosunki ówczesnych władz kościelnych, świeckich i międzyludzkich.

Renia Szarek

Biblia jest dla mnie książką, która mogę czytać wciąż na nowo. Boże Słowo pokazuje mi kim jest Bóg, jaki jest jego plan i zamierzenie wobec mnie, a przede wszystkim objawia jego głęboką i bezinteresowną miłość do nas - ludzi. Biblia zawiera obietnicę, dzięki którym mogę odpocząć w Bogu, zyskuję poczucie bezpieczeństwa w dzisiejszym niepewnym świecie. I jeszcze coś ekstra - ŻYCIE WIECZNE, obiecane tym, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa.

Robert Szczypka

"Nie samym chlebem człowiek żyje" Mat 4:4 Mimo to tak wielu próbuje zaspokoić głód tym, co oferuje świat. Sam często zapominam o wypowiedzi naszego Pana w gwarze codziennych informacji, pracy, telewizji, problemów, radości i wielu innych spraw. A przecież życie to coś więcej niż tu i teraz. Uważam, że jednym ze źródeł, które mogą zaspokoić duchowy głód jest dobrze prowadzona i wyposażona biblioteka parafialna w Skoczowie. Można wypożyczyć coś do przesłuchania, przeczytania i obejrzenia. Mnóstwo nagromadzonych kaset audio dotyka niemal każdego tematu. Wykłady dotykają problemów z życia wziętych w oparciu o Boże Słowo. Samotność, nałogi, wychowywanie dzieci, kryzysy w małżeństwie, życiu osobistym, praca zawodowa, depresja itd. Każda kaseta jest dobrze opisana, co pozwala szybko odnaleźć interesujący temat. Podobnie jest z książkami. Tutaj przeważnie zdaję się na radę doskonale zorientowany i miły personel. Polecam tą placówkę każdemu

Rudolf Szczypka

Bogaty księgozbiór i taśmoteka kaset audio o tematyce chrześcijańskiej. Rzetelna, kompetentna i niezwykle miła obsługa. Biblioteka ze wszech miar godna polecenia.

Centrum Misji i Ewangelizacji
 

Copyright © 2006 by Chwastek Paweł.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bibliothek für jedermann
43-430 Skoczów
ul.Zofii Kossak Szatkowskiej 74
tel. (33) 500 00 25
mail:biblioteka@ptew.org.pl
www: http://www.biblioteka.skoczow.pl